250V PPTC Resettable Fuses 250V-1000U 250V-2000U 250V-3000U High Current PTC Resettable Fuses
Product Description:
PPTC Thermistor is a Polymer-Positive-Temperature-Coefficient Thermistor Device. It is a device that can be used to protect electrical circuits from over-currents. The PPTC Thermistor Device has a maximum size of 5.1mm and has a product name of PTC Resettable PPTC 250V 050-5A. This device has a trip current of 0.1A and a maximum impulse voltage of 250V. It is rated for a maximum voltage of 250V. It has excellent electrical characteristics and is a reliable and cost-effective solution for protecting electrical circuits.
UL ROHS Standard Passive Components Electronics Poly Switch 0.02A-2A PPTC PTC 250V Replace Lttelfuse Resettable Fus
250V Resettable PTC Fuse
◆ Current: 0.02A-2A
◆ Voltage: 250V
◆Certificate: RoHS, Reach, HF compliance
Feature Of 250V Resettable PTC Fuse
◆ RoHS Compliant & Lead-free
◆ Radial leaded Devices
◆ Cured,flame retardant epoxy polymer insulating material meets UL94V-0 requirements
◆ Bulk packaging,or tape and reel available on most models
Applications Of Replace Littelfuse Resettable Fuse
◆ Security and fire alarm systems
5.1mm 250V PPTC Resettable Fuses 250V-1000U 250V-2000U 250V-3000U High Current PTC Resettable Fuses
model
Maintain electricity
flow
Tripping electricity
flow
Maximum impact
voltage
Maximum electricity
consume
power
Maximum current trip time
Resistance range
I hold I trip Vmax Imax Pd electric current time Rimin Rimax R1max
(A) (A) (Vrms) (A) (W) (A) (Sec) (W) (W) (W)
250R050 0.050 0.100 250 3.0 1.0 0.35 4.00 33.0 60.0 90.0
250R060 0.060 0.120 250 3.0 1.0 0.35 4.00 22.0 32.0 40.0
R1max = the maximum resistance after welding for one hour at 25℃.
Caution: Operation beyond the specified rating may result in damage and arc and flame.
◆ Analog and digital line cards
◆ Modems and DSL
Introduction Of 250V Resettable PTC Fuse Series
Details Of Poly Switch 250V Resettable PTC Fuse