High drain Li-ion battery 20A 3.7V 2000mAh SDI INR18650 20R EV EBIKE Batery Robot Akku
Green energy 18650 lithium ion cell 2000mAh with high discharge rate design
Max. continuous discharge rate 22A for power tools vacuum cleaner
Ready to use lithium ion battery fresh production date and same quality rank
Li ion battery cell can support assembly in series or in parellel directly with smart BMS
Data sheet with OQC report offered befor delivery to ensure orignal quality standard
Form E CO FTA MSDS UN38.3 CB IEC support the overseas delivery and custom clearance
Samsung 20R 18650 20A 3.7V 2000mAh vacuume cleaner Power tools robot li-ion battery Specification :
Lithium Ion Battery SDI INR18650 20R Samsung 20R 3.7V 2000mAh 18650 Battery Specification
Original 18650 Battery Agency MaxPower
HS CODE 8507600090
Normal Capacity 2000mAh
Normal Voltage 3.7V
Charge Voltage 4.2V
Discharge End Voltage 2.5V
Charging Method CC-CV(Constant voltage with limited current )
Dimension MAX. 18mm Height 65mm
Internal Resistance Less than 18mOhms
Standard charge 1A 100mA cut off
Rapid Charge 4000mA 100mA cut off
Charge time 50 mins with MaxPower matched Charger
Continuous discharge current 22A High discharge rate
Operation Temperature -20-60 degree
Weight 45g
Quality Guarantee One years
Original 18650 battery document Data sheet MSDS UN38.3 Quality guarantee Letter
Application Power tools,vacuum cleaner Power Bank ,LED Light ,Torches, Ebike,EV
E-Scooter ,RC hobbies , Toys , Solar system battery pack,AGV
Sample lead time 3 working days
Mass Production lead time 10-15 working days
Samsung INR18650-20R 20A Lithium Ion Rechargeable Batteries