IFR32700
Certification :
CE MSDS UN38.3
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
1PCS
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T, Western Union, , T/T, D/P
Supply Ability :
100000pcs Per Day
Delivery Time :
1-5 Work days
Packaging Details :
32*7*7cm 100pcs / carton GW: 3kg
Voltage :
3.2V
Model :
32700
Capacity :
6000mAh
Impedance :
<5mΩ
Standard charge current :
Constant Current 1C
Diameter :
32±0.2mm*70±0.2mm
Standard discharge current :
Constant Current 1C~10C
Cycle life :
>5000 cycles
Cell type :
LiFePO4 Battery cells
Certifications :
CE/IEC62133/MSDS/UN38.3
Description
IFR32700 32650 LiFePO4 Motorcycle Battery 3.2V 6000mah With Screws
LiFePO4 Motorcycle Battery details:
1. Diameter*Height : 32*70mm ( LiFePO4 32700 size )
2. Nominal Voltage : 3.2V
3. Nominal Capacity : 6000mAh 19.2Wh
4. Cycle life : 5000 cycles
5. Standard charging ways : CC / CV
6. Li-ion / Lithium Ion LiFePO4 battery cell
7. CE , UL , UN38.3 , MSDS compliant
IFR32700 Battery Description:
Easy to install,High capacity, long life and lasting performance.
Type: Suitable for remote controlled toys, lighting, safety facilities, electrical tools, etc.
This 3.2v ifr32700 is very popular for solar street light back up battery packs. It suitable for 4S 12volt battery packs and also suitable for 1S single use in parallel. Coremax always keep bulk quantity of this lfp ifr32700 in stock. and the cell is sold in bulk quantity at wholesale price. Shipping directly from China by sea or by air. Welcome to inquiry about it.
Currently, we has 5000mah, 5300mah and 6000mah capacity available. Flat head also available.
We can also customize any size and function you need.Such as 12V/24V/36v/48v/60V/72v 20AH, 50AH,100h, 120ah, 150ah,200ah, 300ah, 400ah, 800ah etc..
Energy Storage Battery Specifications :
Item 32700 LiFePO4 battery cell
Model 32700
Dimension 32*70mm
Continuous discharging current 1C~10C
Peak discharging current 5C
Max charge current 3C
Certificate CE/IEC62133/MSDS/UN38.3
Cycle life 2000~3000 times
Lead time 3-5 days for samples
12-15 days for production
Energy Storage Battery Details:
Energy Storage Battery Applications:
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
EA ENERGY
Model Number :
IFR32700
Certification :
CE MSDS UN38.3
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
1PCS
Price :
Negotiable
Contact Supplier