Description
The model battery can be replaced for:
Supoort Series And Parallel
2. Specification
NO Items Description
Normal specification
1 Nominal Voltage 51.2V
2 Normal Capacity 180Ah
3 Internal Resistance ≤20mΩ
Standard Charge
4 Battery operation temperature range @charging 0~45℃
5 Normal charge voltage 58.4±0.1V
6 Recommended float charge voltage(for Standby use) 56±0.1V
7 Allowed MAX charge current 50A@Battery initial Temp 25±5℃
8 Recommended charge current ≤30A
Standard discharge
9 Battery operation temperature range @discharging 0~45℃
10 Output Voltage Range 32~58.4V
11 Allowed discharge current 180A withstand 30min @Battery initial Temp 25±5℃
12 Pulse discharge current 230A withstand 3s
13 Discharge Cut-off voltage 32.0V
Mechanical Characteristics
14 Dimension customizable
customizable
customizable
15 Weight Approx. 60Kg
Storage
16 Storage Temperature & Humidity Range Short: within one month -20~35℃, 45~75%RH
Long term: above one month -10~30℃, 45~75%RH
17 Self-discharge rate Residual capacity ≤3% per month; ≤15% per year
Reversible capacity ≤1.5%per month; ≤8% per year
3. Electrical Characteristics & Test Condition
Testing Conditions: Ambient Temperature: 25±5℃; Huminity:45%~75%.
NO Items Criterion Condition
1 Internal Impedance ≤20mΩ Test the internal resistance of 50% SOC battery pack with 1 kHz AC internal resistance test instrument.
Short circuit protection
Automatically cutoff discharging when short circuit, and release after remove the lead. Connect the positive and negative of this battery pack through a lead with the resistance less than 5mΩ.
4 MAX charge Current 50A Charging with this current for more than 0.5h and the added temperature of battery pack less than 20℃.
5 MAX discharge Current 230A/3s Discharging with this current for more than 0.5h and the added temperature of battery pack less than 35℃.
Cycle life (DOD%100)
≥2000cycle Discharge with the current of 0.5C until it can’t discharge, and then rest it for 1h. Charge the battery following CC(0.33C)/CV(14.6V) mode to full capacity, and then rest it for 1h. Repeat above process until full charged capacity is no more than 80% of normal value. Accumulated times is defined as cycle life.
Discharge Temperature
Characteristics
0℃ ≥80%
25℃ 100%
55℃ ≥95%
4. Physical map
Photovoltaic Lithium Iron Phosphate Battery Pack 48V 180Ah Solar PV Battery 60Kg
5.Storage & Transportation
* The battery should be stored in 50% SOC during transportation.
* The battery need to be charged every 6 months if out of use
* Keep the battery against dropping, turning over and serious stacking during loading.
6. Warning & Tips
Tag:
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
GUANYU
Model Number :
GUANYU-FF-132
Certification :
CE,UN38.3,MSDS
Place of Origin :
China
MOQ :
10
Price :
Negotiable
Contact Supplier