AWT 18650 Battery Spot Welder Precision Spot Welding Machine for 18650 32650 HDG-5000A 380V 5000A
Product model:HDG-5000A
HDG5000A is a DC welding power source with a single inverted secondary rectifier.
Function of welding detection. It can control the welding quality and ensure the welding quality.
Used for welding of various welding materials and various welding process requirements.
AWT 18650 Battery Spot Welder Pneumatic / Pedal Drive 32650 HDG-5000A 380V 5000A
Input power supply AC 380 v / + 50 hz
Max.Current 5000A
Controlling Frequency 4KHz
Nickel Thickness Nickel Alloy≦0.2mm Pure Nicel≦0.15mm
Air pressure 0.5-0.8 MPa
Drive method Pneumatic or Pedal
Weight 65KG
Dimension 900L x 700W x 1250H
AWT 18650 Battery Spot Welder Pneumatic / Pedal Drive 32650 HDG-5000A 380V 5000AAWT 18650 Battery Spot Welder Pneumatic / Pedal Drive 32650 HDG-5000A 380V 5000AAWT 18650 Battery Spot Welder Pneumatic / Pedal Drive 32650 HDG-5000A 380V 5000A
Feature:
Notice on AWT Spot Welding Equipments
We only produce high quality machine to ensure the stability and no compromise on quality:
pot Welder Input Voltage Nickel Thickness Price Level
Stored Energy Welder AC 220V/50HZ 5000A Nickel Alloy≦0.2mm Pure Nicel≦0.15mm Low
DC Inverter Welder AC 380V/50HZ 5000A Nickel Alloy≦0.2mm Pure Nicel≦0.15mm Middle
DC Inverter Welder AC 380V/50HZ 8000A Pure Nicel≦0.2mm,slot Nickel≦0.4mm High
Transistor Welder PD-6000A/10000A Pure Nicel≦0.2mm,slot Nickel≦0.4mm Expensive
One Stop For Lithium Battery Line
Established in 2004
Located in Shenzhen City
Engaged in Lithium Battery For More than 15 Years
Our Main business:
Automatic welding equipment
Lithium battery PACK assembly Automation equipment
Turnkey Solution Provider
Please contact us for any questions:
John Yang Director and International Market Leader
Cell/Wechat/whatsapp:+86-13959254228
Email:johnyang@supo-awt.com
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
AWT
Model Number :
HD-2119
Certification :
as required
Place of Origin :
China
MOQ :
1
Price :
negotiable
Contact Supplier