HDG-8000A
Certification :
as required
Place of Origin :
China
MOQ :
1
Price :
negotiable
Payment Terms :
T/T
Supply Ability :
50 sets Per Month
Delivery Time :
7-10 days
Packaging Details :
1000mm×800mm×1200mm
name :
automatic spot welding machine
Methold :
Manual welding
User Interface :
Touch Screen
battery cell :
Welding Time :
1-10ms
Welding Voltage :
380V
Description
18650 battery Spot Welder 18650 32650 Precision Spot Welding Machine HDG-8000A 380V 8000A Inverter Spot Welder
4 KHz frequency, up to 1 million high-speed current/voltage/pressure sampling per second.
Input power supply AC 380 v / + 50 hz
Max.Current 8000A
Controlling Frequency 4KHz
Nickel Thickness Pure Nicel≦0.2mm,slot Nickel≦0.4mm
Cooling Method Forced AIi Cooling
welding Time 0-9999ms
Weight 70KG
Dimension 360L x 230W x 600H
AWT Precision Spot Welder , HDG-8000A 380V 8000A Inverter Spot WelderAWT Precision Spot Welder , HDG-8000A 380V 8000A Inverter Spot Welder
Feature:
6. Energy-saving: three-phase power supply input, medium frequency 4000Hz output after rectification and inversion, high working frequency, low transformer loss, obvious energy-saving effect.
One Stop For Lithium Battery Line
Established in 2004
Located in Shenzhen City
Engaged in Lithium Battery For More than 15 Years
11years Alibaba Verified Trustworthy Manufacturer
AWT Precision Spot Welder , HDG-8000A 380V 8000A Inverter Spot Welder
Our Main business:
Automatic welding equipment
Lithium battery PACK assembly Automation equipment
Turnkey Solution Provider
Please contact us for any questions:
John Yang Director and International Market Leader
Cell/Wechat/whatsapp:+86-13959254228
Email:johnyang@supo-awt.com
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
AWT
Model Number :
HDG-8000A
Certification :
as required
Place of Origin :
China
MOQ :
1
Price :
negotiable
Contact Supplier