48V100AH
Certification :
CE/FCC/ROHS
Place of Origin :
china
MOQ :
4
Price :
550
Payment Terms :
D/A, D/P, T/T, Western Union
Supply Ability :
1000pcs/day
Delivery Time :
15 working days
Packaging Details :
carton box
Nominal capacity :
200.0Ah
Rated battery energy :
10.24KWh
Outer power :
Max 10.24KWh
cycle life :
25000 times
Continuous discharge current :
150A
Continuous charge current :
50A
Net Weight :
88Kg
Size :
580*355*285(mm)
Description
Rechargeable 48V 100ah 12V 200ah Lithium Battery LiFePO4 Pack Grade A Prismatic Cell For EV RV
LiFePO4 prismatic cells lithium battery pack
LED screen display
BMS 100A 200A for optional
Battery manage system BMS determins the price much,contact us for BMS spec
Nominal Capacity
200.0Ah
Nominal Voltage
48V
Internal Impedance
≤20mΩ
Series and Parallel
16S2P
Working voltage range
54~37.5V
Power
10.24KWh
Continuous discharge current
150A
Continuous charge current
50A
Max pulse discharge current
200A
Operating Temperature
Charge:0℃~ 60℃
Discharge:-20℃~ 60℃
Weight
88KG
Size
580*355*285(mm)
Communication
CAN
DeligreenCS 48V 200Ah LiFePO4 Battery Pack
1)This is 48V 200Ah Lithium battery pack
2)Iron box,waterproof
3)Max continuous discharge current 150A
4)200A BMS built in
5)Bluetooth optional
Lithium battery pack with display
48V 100ah 12V 200ah Lithium Battery LiFePO4 Pack Grade A Prismatic For EV RV
It support RS485 and CAN communication
About the Transportation&Delivery
1. Shippment to USA:By sea+Express(DDP,Tax free)
ETD:5-8 days
2. Shipment to EU:By railway+Express(DDP,Tax free).Except Switzerland,Romania
ETD:5-8 days
3. We can't deliver the following address directly:
USA: Military address and PO box address are not acceptable;
Portugal: Azores and Madeira
Spain:Canary Islands, hueda and melilia
Russia: Kamchatka Peninsula
Other:Some remote areas not listed,Please provide shipping address and zip code to to us to check.
FAQ
Q: Where can I get the price?
the product specifications such as voltage capacity application etc.
Q:How can you guarantee your quality?
the same as you request. And we offer 1 year warranty for small battery packs, 2-3 years for battery
Q: What is your term for payment?
A: We accept T/T,Paypal, Western Union,Money Gram,Ali Express,Cash,etc.
Q: What kind of certificates do you have?
A:We can provided CE,ROHS,MSD,SHIPPING CERTIFICATIONS.
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
Deligreencs
Model Number :
48V100AH
Certification :
CE/FCC/ROHS
Place of Origin :
china
MOQ :
4
Price :
550
Contact Supplier