12V100AH
Certification :
CE/FCC/ROHS
Place of Origin :
china
MOQ :
4
Price :
550
Payment Terms :
D/A, D/P, T/T, Western Union
Supply Ability :
1000pcs/day
Delivery Time :
15 working days
Packaging Details :
carton box
Nominal capacity :
100.0Ah
Nominal Voltage :
12V
Internal Impedance :
≤20mΩ
Standard Charging :
20A
Charging Voltage :
14.6V
Max. Continuous Charge Current :
50.0A
Standard Discharging :
25A
Max Continuous Discharge Current :
100A
Description
12V 100ah lifepo4 battery For lead acid GEL replacement lithium for trailer
Nominal Capacity
100.0Ah
Nominal Voltage
12.8V
Internal Impedance
≤20mΩ
Standard Charging
20A 0.2C
Charging Voltage
14.6V
Max. Continuous Charge Current
50.0A
Peak discharging
2C 200A(<3S)
100A
Cycle Life
>2000 Cycles @ 0.2C Charge/Discharge at
100%DOD,End of Life 70% Capacity.
Operating Temperature
Charge:0℃~ 60℃
Discharge:-20℃~ 60℃
Weight
Approx. 11.5Kg
Size
332*176*220mm
BMS specification
Power Consumption
Low power consumption mode
Over charge Protection
Over charge detection voltage
3.75V
Over charge release voltage
3.38V
Over discharge protection
Over discharge detection voltage
2.2V
Over discharge release voltage
2.7V
Over current protection
Charging overcurrent detection current (detection time)
50A (1S)
Discharging overcurrent detection current 1(detection time)
100A (1S)
Discharging overcurrent detection current 2(detection time)
≥200A(100ms)
Temp. Protection
Detection temperature
65±2℃
Application:
Motorhome,Caravan,boat,camping,RV,Solar energy
About the Transportation&Delivery
1. Shippment to USA:By sea+Express(DDP,Tax free)
ETD:5-8 days
2. Shipment to EU:By railway+Express(DDP,Tax free).Except Switzerland,Romania
ETD:5-8 days
3. We can't deliver the following address directly:
USA: Military address and PO box address are not acceptable;
Portugal: Azores and Madeira
Spain:Canary Islands, hueda and melilia
Russia: Kamchatka Peninsula
Other:Some remote areas not listed,Please provide shipping address and zip code to to us to check.
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
Deligreencs
Model Number :
12V100AH
Certification :
CE/FCC/ROHS
Place of Origin :
china
MOQ :
4
Price :
550
Contact Supplier