LTO32140 9AH
Certification :
CE,KC,ROHS,etc
Place of Origin :
China
MOQ :
4pcs
Price :
Negotiable
Payment Terms :
L/C, D/A, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability :
10000pcs/day
Delivery Time :
7-15 business days
Packaging Details :
Carton
Brand :
Deligreen
Model number :
LTO32140 9AH
Size :
32*140
Weight :
270g
Peak discharge :
800A
Cycle life :
20000 Times
battery type :
lithium titanate battery cell
Charge Current :
90AH
Impedance :
≤1mΩ
Warranty :
3 years
Description
LTO Lifepo4 battery 32140 9ah 2000+ cycle life cell for Inverter Battery
Specifications for LTO32140 9AH battery
Battery Size 32*140mm
Brand Name Advance energy
Certification ce
Model Number LT32140
Place of Origin China
Guangdong
Weight 270g
Type Li-ion
battery type lithium titanate
Warranty 10 years
Charge Current 240A
Cont.Discharge Current 240A
Peak discharge 800A
Impedance ≤1mΩ
Cycle life 20000 Times
( -30-55°C); long life sapn which can reach up to 20000-30000 times
Other Features
Faster charge compared with other lithium-ion batteries, it can be safely charged at 10C
Recharge efficiency exceeding 98% compared to other carbon based batteries
High stability, high security, green and eco-friendly
Detail Electrical Parameters
Lithium Titanate Battery
1 Nominal Capacity 9Ah
2 Nominal Voltage 2.3 V
3 Internal Resistance ≤1mΩ
4 Charging(CC-CV) Maximum Charging Current 10C
Charging Upper Limit Voltage 2.8V
6 Discharging Maximum Discharging Current 10C
Discharging Cut-off Voltage 1.5V
8 Charging Time Standard Charging 0.5h
Quick-acting Charging 0.2h
10 Operation Thermal Ambient Charging -50°C ~ 65°C
Discharging -50°C ~ 65°C
12 Storage Thermal Ambient Short-term (within 1 month) -20°C ~ 45°C
Long term (within 1 year) -20°C ~ 20°C
14 Storage Humidity < 70%
15 Battery Weight 1.1kg
16 Battery Dimension 32*140mm