ER211020, ER211020M
Certification :
CE MSDS,UL CE RoHS
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
500PCS
Price :
Negotiable
Supply Ability :
100,000pcs per day
Delivery Time :
7 work days
Packaging Details :
standard/ customise
Model :
ER211020
Capacity :
8000mAh
Size :
21.0*102.0mm
Voltage :
3.6 V
Application2 :
Exploration measurement instrument
Shape :
Cylindrical
Battery type :
Lithium thionyl chloride battery
Type :
High temperature Li/SocL2 battery
Application :
Drilling
Working temperature :
-60℃~+85℃
Warranty :
12 months
Package :
Industrial Package
Storage life :
10 years
Description
3.6V Primary lithium battery ER211020 Low high temperature lithium thionyl chloride ER battery Li-socl2 Lisocl2 battery
Battery Features:
Recommended battery model parameters:
Battery model: ER211020,LiSOCL2 battery ER211020M
Battery brand: SER
Battery performance index
1. Battery capacity: (23±2℃, 10.0mA/2.0V) 8000mAh
2. Open circuit voltage: ≥3.64V
3. Chemical Composition: Li-SOCl2
4. Continuous working currents: 1000mA
5. Large pulse working current: 1500mA
6. Operating temperature range: -60~+85℃
7. Battery storage life: 10 years
(Storange: clean, below +20℃, dry and ventilated.)
8. Shelf Life: 10years (not printed on battery)
Applications
◊ Main Application:
1. Utility meters (gas, water, electricity meters) ;
2. Safe alarm system , Monitoring systems ;
3. Signal lights and the post indicator transfer ;
4. Medical equipment ;
5. Memory back-up power ;
6. Military Radar and Medical Instrument etc.
7. GPS system
8.Oil well, mine detection and monitoring
9. Underwater sonar, water buoys
10.Automotive electronics and anti-theft
11. Intelligent Transportation (ETC),TPMS
12. Manhole cover protection, and road and bridge perception
3.6V Primary Lithium Battery ER211020 Low Temperature Lithium Thionyl Chloride ER Lisocl2 Battery
Company Advantage
3.6V Primary Lithium Battery ER211020 Low Temperature Lithium Thionyl Chloride ER Lisocl2 Battery 3.6V Primary Lithium Battery ER211020 Low Temperature Lithium Thionyl Chloride ER Lisocl2 Battery
With three producing bases, sixteen
advanced manufacturing lines, over
1650 staff, we can produce 20000,00
primary cells and 600,000 rechargeable
battery packs per month.
Founded in 2004, Guangzhou Ser
Battery Technology Co.,Ltd is CE. UL.
SGS, IEC and ISO9001 certificated
High-tech company.
Customers' interests always goes
first,SER has a professional sales
team, shipping team and after
sales team to provide you with
the best solutions and timely service.
3.6V Primary Lithium Battery ER211020 Low Temperature Lithium Thionyl Chloride ER Lisocl2 Battery 3.6V Primary Lithium Battery ER211020 Low Temperature Lithium Thionyl Chloride ER Lisocl2 Battery 3.6V Primary Lithium Battery ER211020 Low Temperature Lithium Thionyl Chloride ER Lisocl2 Battery
Efficient and innovative R & D team
helps the company lead in product
design and superior performance
While keeping core competitivenes,
SER also takes into account relevant
social, economic and environmental
goals, and always maintains sustained
profitability and development capabilities.
For many years, the professional
SER team has focused on the lithium
battery industry, and has taken every
product as a work of art with firmness,
steadiness and excellence.
Product Advantage
1. Full range of battery categories
17 years of development, SER have
the ability to offer many product
categories:Lisocl2 Battery, LiMNO2
battery, LiPO battery and LiFePO4
batteries.
2. Safety
The perfect protection IC has been used,
undervoltage, short-circuit, overload,
backflow,and we have carried out strict
inspections and external tests, make sure
no quality problems in the hands of
customer.
3. Excellent and stable performance
Strict control for cleanliness in dust-free
workshop from IQC,IPQC to OQC, we
control every step strictly CE, UL, SGS,
FCC,ROHS and ISO9001: 2000 certified.
4. OEM & ODM Ability
Professional engineers have rich
experien ce in OEM& ODM. The
independent labs have many
sophisticated machines and design
softwares always guarantee our OEM
&ODM projects always keep in
high level.
5. Technology
Our dedicated and experienced engineers
team always work together to our customers
from their product design to battery solution
and mass production,Reduce their time cost
and communication cost.
6. Delievry
Fast delivery with standard package,will
bring you a professional experience with
long-term cooperative freight company
and stable routes.
You may also interested in other lithium batteries:
Have not find a suitable battery for your prototype?
3.6V Primary Lithium Battery ER211020 Low Temperature Lithium Thionyl Chloride ER Lisocl2 Battery Let's talk about what SER experience can do for you!
Experienced in manufacturing different types of batteries for your needs, call us today!
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Watch Video
Brand Name :
SER or OEM
Model Number :
ER211020, ER211020M
Certification :
CE MSDS,UL CE RoHS
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
500PCS
Price :
Negotiable
Contact Supplier
video