cp7835128
Certification :
CE ROSH MSDS,UL CE RoHS
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
2000PCS
Price :
Negotiable
Supply Ability :
100,000pcs per day
Delivery Time :
5-8 work days
Packaging Details :
standard/ customise
Voltage :
3.0V
Capacity :
94000mAh
Size :
long trip
Application1 :
wearable electrical device
Application2 :
Watch Recorder
Application4 :
Paintball Gun
Shape :
Prismatic,Pouch,,flat
Battery type :
Lithium Manganese battery
Type :
HIgh energy type
Application :
portable navigation and positioning system
Color :
white, yellow
Warranty :
More than 12 months
Package :
Industrial Package
Description
3.0V non rechargeable Custom shaped battery Irregular flat cell abnormity pouch hetero battery Specially shaped Limno2 Battery
Ultra thin Batteries
Excellent safety performance
Thin thickness
Advantages
The thickness can be less than 0.4mm, which meets the needs of current wearable devices.
Light weight
Large capacity
Small internal resistance
The shape can be customized
Excellent discharge and charge characteristics
Customized battery Advantages
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Battery model: CP7835128
Battery brand: SER
Battery performance index
1. Battery capacity: (23±2℃, 0.5 mA/2.0V) 9400mAh
2. Open circuit voltage: ≥3.0V
3. Cut-off voltage: 2.0V
4. Max Continuous working currents: 50mA
5. Max pulse working current: 200mA
6. Max dimension: 7.8*35*128mm
7. Operating temperature range: -20~+60℃
8. Battery storage life: 5 years (Storange: clean, below +20℃, dry and ventilated.)