ER20505M
Certification :
CE ROSH
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
500PCS
Price :
Negotiable
Supply Ability :
100,000pcs per day
Delivery Time :
5-8 work days
Packaging Details :
standard/ customise
Battery Type :
20505
Voltage :
3.6V
Capacity :
3,600mAh
Chemical System :
LiSocl2
Size :
20.5mm*50mm
Shelf Life :
10 years
Application1 :
Smart Meters
Application2 :
Wireless communication system
Application3 :
solar battery meter
Application4 :
gas and flow instrumentation
Shape :
Cyclindrical
Description
High Power Type LiSOCL2 Battery 3.6V 3600mAh ER20505M For Portable Radio Station
Technical specifications:
Battery Technology Lithium thionyl chloride / LiSOCL2
Battery structure High power type
Nominal Voltage 3.6V
Nominal Capacity 3600mAh
Open circuit voltage 3.66V (at +20°C)
Cut off Voltage 2.0V
Max. Constant Current 800mA
Max. Pulse Current 1500mA
Operating Temperature -55°C~+85°C/-67°F~+185°F
Storage Life ≥10 years
Self – Discharge Rate: <1% per year
External Diameter (Max) 20.5mm
External Height (Max) 50mm
Weights 33g
Features
1.High continuous discharge current and current pulses.
2.High energy density, 430Wh/Kg.
3.Open circuit voltage above 3.65V for single cell.
4.Wide range of operating temperature(-55°C~+85°C).
5.Stable voltage and current over 95% of the cell capacity is discharged at high plateau voltage.
6.Long operating time (over 8 years) for continuous low current discharge with high current pulses.
Application
The battery have wide applications:
Utility water/ Gas Meter, Automatic Meter Reading;
Medical Equipment, CMOS memory backup, Tracking Systems,Remote Monitory Systems;
Law Enforcement (RFID), Earthquake Detectors, Digital Control Devices, Electronic Toll Tags;
Scientific Instruments, Portable Communication Equipment, Military Radio Stations;
and other electric powered devices requiring small size, high power batteries.
High Power Li SOCL2 Battery 3.6V 3600mAh ER20505M For Portable Radio Station
Packaging & Shipping
Packing:
Tray bulk, Blister card, PVC shrink, Gift-Box, Nude packing, OEM packing, etc.
Shipping:
Leadtime is 3-20 working days for normal orders.
Pictures:
We can add the Pin, wire and connector on the battery according to requirement
Why Choose us?
Company Advantages:
High quality batteries:
Better service:
Our Certifications:
Our Workshop
It owns modern produce equipment and rater complete necessary facilities.
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
SER or OEM
Model Number :
ER20505M
Certification :
CE ROSH
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
500PCS
Price :
Negotiable
Contact Supplier