ICR18650F9
MOQ :
20pcs
Delivery Time :
10 days
Packaging Details :
2pcs per set; 35 sets per carton
material :
pure ternary material
nominal capacity :
3350aAH
mininal capacity :
3250mAH
nominal voltage :
3.6V
Internal Impedance(AC 1KHZ) :
≤ 60mΩ
Standard ChargeConstant Curren :
0.3C (975mA)
Constant Voltage :
4.2v
End Current :
50mA
Description
18650 3.6V 3350mAh Lithium Battery Cell Rechargeable ICR18650F
CHAM Lithium Ion 3.6V 3350mAh 18650 Battery Cell ICR18650F9 Rechargeable Battery
Specification of Lithium Ion 3.6V 3350mAh 18650 Battery Cell ICR18650F9
1. Material: pure ternary material (nickel, cobalt, manganese)
2. Capacity Nominal Capacity:3350mAh (discharge with 0.2C to 2.5V)
Minimum Capacity:3250mAh (discharge with 0.2C to 2.5V)
3. Nominal Voltage 3.6 V
4. Internal Impedance(AC 1KHZ) ≤ 60mΩ
5. Standard ChargeConstant Current: 0.3C (975mA)
Constant Voltage: 4.2V
End Current: 50mA
6. Max. Charge Voltage 4.2±0.05V
7. Max. Charge Current 0.5C (1625mA)
8. Standard DischargeConstant Current: 0.2C (650mA)
End Voltage: 2.5V
9. Max. Discharge Current -20~5℃: 0.5C (1625mA) 5~50℃: 1.5C (4875mA)
10. Max. Pulse Discharge Current 2C (6500mA)
11. Operating Temperature Charge:0 ~ 45℃ Discharge:-20 ~ 50℃
12. Storage Temperature (for shipping state) within one month: -20 ~ 50℃
within three months: -20~ 45℃
within one year: 0~45℃
13. Weight Max. 49.0 g
14. Max. DimensionDiameter (φ): 18.6mmHeight (H) : 65.3mm