QH 12V300AH
Certification :
CE
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
MOQ20
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T
Supply Ability :
10,000pcs per month
Delivery Time :
7-10 days
Packaging Details :
un box ,Carton box ,wooden box
Nominal Voltage :
12V
Nominal Capacity :
300Ah
Discharge Cut-Off :
8V
Charge Cut-Off :
14.6V
Charge Current :
50A
Cont. Discharge :
50A
Peak Discharge :
100A
Impedance :
≤200mΩ
Charge Temperature :
0℃ - 45℃
Discharge Temperature :
-20℃ - 60℃
Description
Lithium Ion Battery Price Lifepo4 12V 300ah Lithium Ion Battery Price
Battery characteristics
1. High Energy Density
2. Green energy and pollution-free
3. long cycle life. Over 2000 cycles
4. no memory effect
5. minimal row
6. high rate charge/unloading
Applications:
1) Medical devices, UPS and emergency application
2) Power instruments, telephone exchanges, and electric equipment
3) Alarm monitoring, fire fighting and safety device
4) Accident lighting and power transmission and transformer station
5) Radio communication system
6) Automatic office system
7) Mining system and portable electric appliances
8) Car/ship starting system and emergency lighting
9) Solar energy: solar LED lights, solar street lights
10) Navigation signal lamp and traffic
Packaging & Shipping
1. Standard Export Mix 5
2. Transport mode:
Through FEDEX /UPS/DHL( It takes 3-5 days to arrive)
by air cargo(Approximately one week to arrive)
by sea shipment ( Approximately one month to arrive)
Our Services
(1) Professional ODM & OEM services
(2) Outstanding design and R&D team
(3) Best quality control--55 QC checkpoints
(4) Accept small batch orders / trial orders
(5) Excellent quality and 24 hours after-sales service
(6) Quality Assurance 3-5 years varies from different series
(7) Diversified payment terms Paypal,TT for your selection
(8) Protect your sales area, design concept and all private information
(9) Welcome to inquire, welcome to visit our factory
FAQ
Q1: what is your MOQ ?
A1 :If the battery is in stock, any quantity is welcome, and the order status is basically exact.
Q2: How big is the size you can offer?
A2: We have various sizes, please send us the model size and capacity and quantity you need.
Q3 : what is guarantee of the battery ?
A3: 12 months
Q4: What is the percentage of battery capacity at the time of shipment?
Q4: Usually around 50% because it is safe to transport.
Q5: How long can I store the battery ?
Q6:How to order with you
Q7:How to get samples from your company
Q8:What is after-sales service
Q9:What's the payment and Lead time:
Delivery time: usually 3 days, individual needs 15 days.
Send your message to this supplier
Send Now
Lifepo4 12V 300ah Lithium Ion Battery for e bike
Ask Latest Price
Brand Name :
QH TECH
Model Number :
QH 12V300AH
Certification :
CE
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
MOQ20
Price :
Negotiable
Contact Supplier
Guangzhou QH Technology Co., Ltd
Active Member
9 Years
guangdong, guangzhou
Since 2010
Business Type :
Manufacturer
Total Annual :
300W-500W