12V400AH
Certification :
CE
Place of Origin :
China
MOQ :
MOQ20
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T
Supply Ability :
10,000 pcs per month
Delivery Time :
7-10 working days
Packaging Details :
Plastic,Metal,UN Box
Nominal Voltage: :
12V
Nominal Capacity: :
400Ah
Discharge Cut-Off: :
8V
Charge Cut-Off: :
14.6V
Charge Current: :
20A
Cont. Discharge: :
30A
Description
Lithium Ion Battery 12v 400ah 5000 Cycle Life Lithium Battery For Golf Cart Application
Applications
1 . electrical and hobbies
3 . User application
4 .power tools
5 . Solar lawn, can be used as a remote controll
6 . Electric vacuum cleaners, vacuum cleaner..
7 . Backup power supplies, medical equipment, and so on.
Advantages
1) . Smaller in size, about 1/3 the size of a conventional SLA battery
2) . Lighter weight, usually only 2/3 of the weight of a traditional SLA batteries
5) . Output power is stable compared to traditional SLA batteries
6) . Completely harmless; Environmentally sound
Features
1 . Good impact resistance, long service life, and large capacity. .
2 . Good discharge performance at low temperature and low self-discharge.
3 . Quick-charging capability and strong charging acceptance.
4 . Charge retention and strong over-discharge resistance.
5 . No acid or water for maintenance and maintenance-free in usage.
6 . No acid, no lead, no explosive gas, can be used with ease.
7 . Environment-friendly.
8 . Super light. The average weight is only 1/5 of the weight of the lead-acid battery
FAQ
1. Q: Do you currently have any stock samples in your warehouse?
2. Q: Speaking of mass production, when will it be delivered?
3. Q: What kind of certificates can you provide for the battery?
4. Q: Do you have a battery charger?
5. Q: Are you a manufacturer or a simple trading company?
Why Choose QH?
1. The oldest lithium battery factory in China.
2. More than 15 years of manufacturing and military technology experience.
3. Factory area: 10,000 square meters.
6. Exporting countries: Russia, Western Europe, Southeast Asia, North America, Africa, etc.
Send your message to this supplier
Send Now
Golf Cart 5000 Cycle Life 12v 400ah Lithium Ion Battery
Ask Latest Price
Brand Name :
QH TECH
Model Number :
12V400AH
Certification :
CE
Place of Origin :
China
MOQ :
MOQ20
Price :
Negotiable
Contact Supplier
Guangzhou QH Technology Co., Ltd
Active Member
9 Years
guangdong, guangzhou
Since 2010
Business Type :
Manufacturer
Total Annual :
300W-500W