Ecolite LFP51.2-100(51.2V 100Ah) LiFePO4 Lithium Battery
Electrical Parameters
Electrical Parameters Mechanical Parameters
Nominal Voltage 51.2V Dimension(LxWxH) 640x245x220mm
Rated Capacity 100Ah Dimension(LxWxH) 25.19x 9.64x8.66''
Energy 5120Wh Weight 42kg
Resistance ≤65mΩ Terminal Type M8
Efficiency 0.99 Battery Housing ABS
Cycle Life >4000cycles @1C.80% DOD Housing Protection IP65
Self Discharge 2% per Month Cell Type-Chemistry LiFePO4 Cell
Max. Modules in Series/Parallel 16S/2P SOC Display(Optional) /
Discharge Parameters Charge Parameters
Continuous Discharge Current 100A Charge Method CC-CV
Pulse Discharge Current 200A(<1S) Charge Voltage 56.8~58.4V
Recommended Volt. Disconnect 40V Recommended Float Voltage 54V
BMS Discharge Cut-off Voltage 35.2V Recommended Charge Current 50A
Reconnect Voltage 43.2V Maximum Charge Current 100A
Short Circuit Protection 300-800us BMS Charge Cut-off Voltage 60V
Temperature Parameters
Discharge Temperature -20℃ to 60℃
Charge Temperature 0℃ to 60℃
Storage Temperature -10℃ to 35℃
BMS High Temperature Cut-off 65℃
Send your message to this supplier
Send Now
LFP51.2-100 5120Wh 51.2V 100Ah LiFePO4 Lithium Battery
Ask Latest Price
Brand Name :
Ecolite/OEM/ODM
Place of Origin :
China
MOQ :
5000
Price :
Inquiry
Payment Terms :
L/C, T/T
Supply Ability :
5000 Units per month
Contact Supplier