ECOLTO-T2407
Certification :
UN38.3 MSDS CE
Place of Origin :
China
MOQ :
2000pcs
Price :
Inquiry
Payment Terms :
L/C, T/T
Supply Ability :
6000 units/month
Delivery Time :
6-8 work days
Packaging Details :
Carton Pallet Container
Nominal Voltage :
24V
Rated Capacity :
7.8Ah
Energy :
187.2Wh
Resistance :
≤ 20mΩ
Efficiency :
0.99
Cycle Life :
>20000cycles @1C,80% DOD
Self Discharge :
2% per Month
Max. Modules in Series/Parallel :
6P/10S
Weight :
3.5kg
Terminal Type :
M5
Battery Housing :
ABS
Housing Protection :
IP54
Cell Type-Chemistry :
LTO Cell
SOC Display(Optional) :
RS485,Brown-485A,Blue-485B
Description
ECOLTO-T2407 LTO Battery Pack
information
Start a Free Product Chat
ECOLTO-T2407
Lithium titanate battery
1) Quick Details
Lithium Titanate(LTO)24V7.8Ah
2) Features
3) Application
Solar tracker, 24V power tools, electric equipment
Product Parameter
Start a Free Product Chat
ECOLTO-T2407 LTO Battery Pack 24V 7.8Ah Lithium Titanate LTO Battery
Electrical Parameters Mechanical Parameters
Nominal Voltage 24V Dimension(L×W×H) 223x95x175mm
Rated Capacity 7.8Ah 8.78x3.74x6.89"
Energy 187.2Wh Weight 3.5kg
Resistance ≤ 20mΩ Terminal Type M5
Efficiency 0.99 Battery Housing ABS
Cycle Life >20000cycles @1C,80% DOD Housing Protection IP54
Self Discharge 2% per Month Cell Type-Chemistry LTO Cell
Max. Modules in Series/Parallel 6P/10S SOC Display(Optional) RS485,Brown-485A,Blue-485B
Discharge Parameters Charge Parameters
Continuous Discharge Current 39A Charge Method CC-CV
Pulse Discharge Current 280A (<0.01S) Charge Voltage 24V-28.5V
Recommended Volt. Disconnect 15V Recommended Float Voltage 28.5V
BMS Discharge Cut-off Voltage 17V Recommended Charge Current 7.8A
Reconnect Voltage 18V Maximum Charge Current 23.4A
Short Circuit Protection 500-1000us BMS Charge Cut-off Voltage 28.5V
Temperature Parameters
Discharge Temperature -40 to 60 ℃
Charge Temperature -40 to 60 ℃
Storage Temperature 0 to 45℃
BMS High Temperature Cut-off 70 ℃
BATTERY DATA SHEET
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
Ecolite
Model Number :
ECOLTO-T2407
Certification :
UN38.3 MSDS CE
Place of Origin :
China
MOQ :
2000pcs
Price :
Inquiry
Contact Supplier