▪ High light efficiency(white): 100~110LM/W, and up to 240000LM(@240W).
▪ Various lens types and angles for options for different light distributions:
(1) 5°, 8°, 6°, 12°, 12.5°,15°, 20°, 30°, 45°, 60°, 5×20°, 10×30°, 10×60°,10×70°, 15×30°.
(2) Light distributions: narrow spot, spot, flood, wide flood, or wall wash.
▪ LED Chip Brand: CREE or Osram LED.
▪ Color: 2700-6500K, RGBW, (RGB available).
▪ Optional Control support: ON/OFF, 0-10V or DALI Dimming, DMX512.
▪ Degree scale hinge for precisely aligned and adjustable.
▪ High strength aluminum alloy ±90° angle adjustable brackets.
▪ Optional Honeycomb louver and light barrier for anti-glare.
Silver Anodized Die-casting aluminum housing.
▪ Finished color: Anodized Silver Aluminum Alloy.
▪ IP rate: IP65 rated for outdoor use.
▪ Ambient Temperature: -25℃∽+50℃.
▪ 3- or 5-years warranty.
Material Specifications for IP66 120W LED Flood Lights:
Housing Silver Anodized Aluminum Alloy
Lens Optical lens, efficiency≥90%
Light Window Glass Step tempered glass.T=4mm or T=5mm
Cable Gland IP-68 PG-9 PVC
Gasket Glass and housing are silicone sealed
LED CREE, OSRAM LED
Operating Temperature -20˚C~+50˚C
Bracket Aluminum
Power Cable H05RN-F 3×1.0mm², L=0.5m(high voltage)
H05RN-F 5×0.75mm², L=0.5m(for RGBW or DMX512)