12091BZRL
Price :
Negotiate
W :
12W
Number of LED :
9
Housings :
Aluminum LED Housings
High Output :
12W / 12V
Finish :
Powder-coated Bronze Finish
Suitable For :
Wet Location
Material :
Die-Cast Aluminum
Description
9 PCS 12w LED Garden Spotlights High Temperature Acrylic Optic 12091BZRL
Product Features:
  • 9 Nichia LEDs Providing 12W/12V Hight Output
  • Die-cast Aluminum Housing
  • Powder-coated Bronze Finish or Powder-coated Black Finish
  • 9V~15V AC/DC Operating Range Virtually Eliminates Voltage Drop
  • High Temperature Acrylic Optic
  • Clear Tempered-glass Capped Lens
  • Three Beam Spread (10°,35°&60°) Options Put Light Where You Want It
  • Available in 3,6 &9 LED Configurations
Product Advantage:
  • Nichia LED chip , High Color Rendering index,Low Calorific Value
  • Casts A Low, Even Spread Of Energy Efficient LED Light
  • Suitable For Use in Wet Location
  • 40,000 Hour Warranty On LED Driver and All Other Electrical Components
  • At Least 3-year Warranty on Aluminum LED Housings & Exterior Finishes
Ordering Information
Product ID12091BZRL
Fixture FinishPowder-coated Bronze
Available FinishesPowder-coated Bronze, Powder-coated Black
Dimensions
Height15.43" 392mm
WidthØ3.62" Ø92mm
Height of Base10.04" 255mm
Weight2.2046LBS 1000g
Photometrics
Color Temperatures3000K
Color Rendering Index>80
Electrical
Frequency (Hz)50/60
Input Voltage12V
Specifications
Fixture MaterialDie-cast Aluminum
OpticHigh Temperature Acrylic Glass
LensClear Acrylic Lens
Qualifications
Lifespan40000 hours
Warranty3 Yesrs Against Manufacturing Defects
Primary Lamping
Light SourceLED
Number of LED9
Beam Angles35 °
Available Beam Angles35 °,60 °
IP Rating66
Max / Nominal Watt12W