B101EVT04.0
Place of Origin :
China
MOQ :
2 pcs
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T, Western Union
Supply Ability :
100000 Unit/Units per Month
Delivery Time :
7 Days
Packaging Details :
Original packaging/conventional packaging box
Model P/N :
B101EVT04.0
Diagonal Size :
10.1"
Resolution :
1280(RGB)×800 (WXGA) 149PPI
Display size :
216.96(W)×135.6(H) mm
Outline Dim :
253.15(W)×167.75(H) ×6.7(D) mm
Brightness :
350 cd/m² (Typ.)
Viewing angle :
85/85/85/85 (Typ.) (CR≥10)
Number of colors :
262K , 45% NTSC
Contrast Ratio :
1300:1 (Typ.) (TM)
Designed For :
Pad & Tablet
Description
10.1 Inch 262K 45% NTSC LVDS LCD Panel B101EVT04.0 For AUO
10.1 inch 1280*800 lcd panel LVDS B101EVT04.0 for AUO
B101EVT04.0 Product details :
AUO LCD SCREEN B101EVT04.0
Panel Brand AUO
Panel Model B101EVT04.0
Panel Size 10.1"
Panel Type a-Si TFT-LCD , LCM
Resolution 1280(RGB)×800, WXGA, 149PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display Area 216.96(W)×135.6(H) mm
Outline Size 253.15(W)×167.75(H)×6.7(D) mm
Surface Hard coating (3H), reflectivity 1.5% (Typ.)
Brightness 350 (Typ.)
Contrast Ratio 1300:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 85/85/85/85 (Typ.) (CR≥10)
Display Mode MVA, Normally Black, Transmissive
Response Time 25 (Typ.)(Tr+Td) ms
Display Colors 262K , 45% NTSC
Lamp Type WLED , 10K hours, no driver
Frequency 60Hz
Designed For Pad & Tablet
Touch Panel PCAP, I²C
Panel Weight 265g (Max.)
Signal Interface LVDS (1 ch, 6-bit) , 40 pins , terminal
Input Voltage 3.3V (Typ.)
Environment Operating Temperature: -20 ~ 60 °C ; Storage Temperature: -30 ~ 70 °C
B101EVT04.0 Contact Us:
2. Working Hours: Monday to Saturday
4. Bulk order is acceptable, lower prices will be offered to you for bulk order.
B101EVT04.0 Deliverytime:
Your package will be shipped within 1-3 busine ss days after the payment is cleared.
B101EVT04.0 Package and shipping time:
1. epacket: It usually takes 10-20 working days to receive the parcel.
2. EMS: It usually takes 7-10 business days to receive the parcel.
3. DHL: It usually takes 5-7 business days to recei ve the parcel.
4. China post: It usually takes 15-40 days, Brazil can take several days to receive the parcel.
B101EVT04.0 Quality and Guarantee and customs for free:
4. If you do not receive the package , please contact us, we will work with the problem.
B101EVT04.0 FAQ:
Q: How to order lcd panel B101EVT04.0 ?
A: We accept T/T , PAYPAL , WESTERN UNION.
Q: When will my order 10.1 inch lcd panel B101EVT04.0 ?
A: The order are shipped within 1-2 working days after received the payment.
Q: Can you test 10.1 inch lcd panel B101EVT04.0 before shipping?
A: Don't Worry , Our AUO LTA084C191F was tested ok before shipping.
Q: What happen if AUO B101EVT04.0 I received can't work ?
B101EVT04.0 Shippment & Packing
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
AUO
Model Number :
B101EVT04.0
Place of Origin :
China
MOQ :
2 pcs
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T, Western Union
Contact Supplier