AC100-240V 50/60 HZ
Input Voltage :
AC100~240V 50 /60 HZ
Color :
16.7m
Pixel Pitch :
0.4845(H)*0.4845 (V)
Contrast Ratio :
≥ 1200:1
Product name :
free standing 3d lcd advertising led display
Payment Terms :
T/T
Description
Product Description
Specification for free standing 3d lcd advertising led display
Specification model
Panel size 49"
Display area(mm) 1209*680mm
Maximum resolution 1920*1080
Display color 16.7M
Pixel Pitch(mm) 0.264(H)×0.264(V)
Brightness (nits) 450cd/m
Contrast 4000
Visual angle 178°/178°
Response time 5ms
Horizontal frequency 50-70KHZ
Vertical frequency 56-75KHZ
Life(hrs) >60,000(hrs)
Touch Panel(optional, cost not included in the price)
Specification ir-frame 6 POINTS touches
Positioning
accuracy
±1mms
Transmittance ≥95%
Hardness 7H
Click manner 4 points
Response time ≤10ms
Output Resolution 4096X4096
Glass tempered glass 4 mm
Life time Single point of more than 60 million
Video
Color system PAL/NTSC/SECAM
Compatible Foretell input/DVI 480P,576P,720P,1080I,1080P
3D Comb filter Yes
Video reduction noise Yes
OSD display( screen menu display)
Menu language Chinese/English( multiple language option required)
Andriod specifications (Andriod system price include)
Andriod system Google Android 4.4.2 support multi-language
storage 2G DDR3
CPU Quad-core RK3188
Flash 8G SUPPORT 16G/32G
Computer optional(PC Platform optional )
Main chipset H61
CPU Intel
core I3-3470 3.2GHz
Memory 4G
Hard Disk SATA II 5400 320GB
Operation system Windows 7/window 8/window 10(original OS is not included in the price)
Interface VGA*1, USB*2, RJ45*1 Foretell
Power
Power supply AC100V~240V,50/60Hz
Maximum power consumption <=220W
Standby power consumption <=1W
Temperature
Working temperature 0℃~50℃
Storage temperature -10℃~60℃
Working humidity 20%~80%
Storage humidity 5%~95%