CW61160D
Certification :
CE ISO
Place of Origin :
China
MOQ :
1 Set
Price :
Negotiable
Supply Ability :
50 Sets per Month
Delivery Time :
30 days
Packaging Details :
Wooden package standard for sea shipping
Brand :
HD
Type :
CW61160D
Product name :
Heavy Manual Lathe
Max load on the table :
6T
Max.swing diameter over bed :
1640mm
Max.swing diameter over carriage :
1030mm
Width of bed :
755mm
Max.length of workpiece :
1000mm 1500mm 2000mm -12000mm
Spindle bore diameter :
ф120mm
Description
Large Manual Lathe CW61160D Max Swing Diameter Over Bed 1640mm A2-15 Spindle Heavy Duty Lathe
Product Description:
Large Manual Lathe CW61160D Max Swing diameter over bed 1640mm A2-15 Spindle Heavy-duty Lathes
CW61160D heavy duty lathe. Max. Swing diameter over bed Φ1640mm,The width of the bed is 755mm, and the wide design provides a stable foundation for processing. Super bearing capacity up to 6t, can easily carry large workpieces. This makes the machine easy to process large shaft and disk parts, ensuring processing accuracy and efficiency to meet diverse production needs.
Product Details:
Product Paramenters:
SPECIFICATION
CW 61160D / CW 62160D
CAPACITY
Max.swing diameter over bed
ф1640mm
ф1030mm
Max.swing diameter on gap
ф2100mm
Width of bed
755mm
Max.length of workpiece
1000mm 1500mm 2000mm -12000mm
The top two largest bearing
6t
SPINDLE
Spindle nose
A215
Spindle bore diameter
ф120mm / ф130mm
Taper of spindle bore
Metric No.140
Range of spindle speed
3.15-315r/min;3.5-290r/min
Spindle front bearing inner diameter
ф200mm
FEEDS
Longitudinal feeds range
0.1-12r/min
Transversal feeds range
0.05-6mm/r
Metric threads range
Inch threads range
3/8-28TPI 31Kinds
Moudle threads range
Pitch threads range
1-56TPI 25Kinds
TAILSTOCK
Taper of tailstock sleeve
80#
Travel of tailstocd sleeve
300mm
Diameter of tailstocd sleeve
ф160mm
MOTORS
Main motor power
22KW
Rapid motor power
1.5KW
Coolant pump power
0.125KW
WEIGHT
5m
15100kg
Standard Accessories
1
four-jaw chuck Ф1000mm
1 set
2
Ф70-480 steady rest (for more than 2m)
1 set(2-8m) 2sets(9-12m)
3
follow rest (for more than 2m)
4
morse 6# centers
5
tools
6
foundation screws
Special Accessories
1
steady rest Ф400-700mm
2
four-jaw chuck Ф1250mm
3
taper-turning device
4
metric chasing dial device
5
inch chasing dial device
6
inch lead screw
7
T-type tool post
OUR Service:
Ensure you receive a high quality machine
1. Every parts need be inspected
2. Over 100 production process control
3. Over 200 inspection items
4. Sample processing of each machine
5. 72 hours trial run before delivery
Why Choose Us:
◆ Top quality sense, customers' requests come first
◆ 30 years + R & D history, the company was founded in 1993
◆ High-tech manufacturer with research anddesign capacity
◆ Stable and mature supplying system
◆ Young active sales and engineers for instant services(24 hours online)
◆ Upgrading on mechanism according to ergonomics and easy maintenance
About Us:
Welcome to visit us!
Our Factory:
FAQ:
Q1. Are you a trade company or manufacturing company?
We are a manufacturing company.
Q2. What's your main products of your company?
Q3. Can you provide customized machine or SPM (Special purpose machine)?
Yes, we provide Smart CNC solutions for our customer in order to increase efficiency.
Q4: What's your warranty terms?
We will supply a replacement for parts that prove to be defective for a period of 12 months,
starting on the machine's bill of lading date.
Q5. What is the services?
Pr-sales:Customized solutions, planning and design;One-to-one service
Q6: Why choose your company?
Products from the development, design, manufacture, assembly of the entire production process are
carried out between plants with a complete production chain which is your most reliable guarantee.
Q7: Can your company send the technical personnel to our company and direct our workers overseas?
Q8: What's the Payment Terms?
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Watch Video
Brand Name :
HD
Model Number :
CW61160D
Certification :
CE ISO
Place of Origin :
China
MOQ :
Price :
Negotiable
Contact Supplier
video