T5.2-1000Q
Certification :
CE ISO
Place of Origin :
China
MOQ :
1 Set
Price :
Negotiable
Supply Ability :
50 Sets per Month
Delivery Time :
30 days
Packaging Details :
Wooden package standard for sea shipping
Product name :
Slant bed cnc lathe machine
Max cutting dia :
360 mm
Max. Swing Diameter (mm) :
560 mm
Max. Length of Workpiece (mm) :
1000 mm
Max. Spindle Speed (r.p.m) :
4500 r/min
Spindle bore :
65 mm
Tool turret type :
Horizontal 8 positions servo turret
CNC Control System :
FANUC GSK siemens optional
Description
CNC Lathe T5.2-1000Q Turning And Milling Combo Y Axis Type Turning Center SMTCL Slant Bed CNC Lathe
Product Description:
T5.2 - 1000Q has outstanding performance. Its bed is scientifically designed with high rigidity,
Product Features:
1,High Precision
♦ C3 pre-drawn lead screw
♦ Error compensation technology
♦ Process standard quantification
2, High Efficiency
♦ Two axes high and fast moving speed
♦ Split servo tail
♦ High efficiency servo cutter tower
3,High Rigidity
♦ High-quality cast iron bed and other key castings
♦ Large span double row cylindrical roller spindle bearing
♦Anti-bending saddle structure
Product Details:
Product Paramenters:
Item
Unit
T5.2-1000Q
Max. turning diameter
mm
Φ360
Max. turning length
mm
1000
Max.swing diameter over bed
Φ560
Max.swing diameter over cross slide
Φ350
Spindle
Type of spindle nose
A2-6
Inner diameter of front bearing
100
Taper of spindle bore
1:20;Φ70
Spindle bore
Φ65
Max. through bar diameter
Φ50
Standard chuck diameter
inch
8
Max. spindle speed
r/min
Spindle rated torque
Nm
136(769r/min)
Max. spindle torque
Nm
Main motor output power continuous /15 minutes
kW
Two axis
Rapid traverse of X/Z axis
m/min
30
X axis travel
200
Z axis travel
Tailstock
Tailstock travel
950
Tailstock quill taper
Morse
MT-5
Turret
Turret form