FDT-125MNO-TZ
Certification :
CE RoHS
Place of Origin :
China
MOQ :
5
Price :
Negotiable
Payment Terms :
D/A, L/C, D/P, T/T
Supply Ability :
3000PCS per month
Delivery Time :
5-8 work days
Packaging Details :
Normal standard: individual package with labels and outside is normal brown box.
Mname :
FDT-125MNO-TZ Photoelectric beam sensor
Sensing distance :
5M
Standard detection object :
Opaque objects with a diameter of more than 12mm
Housing material :
PC
Operating voltage :
10-30V DC
No load current :
<20mA
Max.load current :
30mA
Protection category :
IP65
Description
Size φ12.3*12.5mm(The max.diameter of the head isφ16mm)
Sensing distance 5M
Standard detection object Opaque objects with a diameter of more than 12mm
Light source 850 infrared light emitting diode(modulation)
Housing material PC
With LED Yes
Model NPN N.O. FDT-125MNO-TZ
NPN N.C.
PNP N.O. FDT-125MPO-TZ
PNP N.C.
NPN N.O./N.C.
PNP N.O./N.C.
Operating voltage 10-30V DC
No load current <20mA
Max.load current 30mA
Leakage current <0.01mA
Voltage drop <2.0V
Switching frequency 100Hz
Response time 5ms
Switching hysteresis <10%(Sr)
Repeat accuracy <5%(Sr)
Protection category IP65
Operating temperature 0+55
Temperature drit <10%(Sr)
Short circuit protection Yes
Overload trip point 40mA
Connection Φ3.3 2M PVC Cable,
Transmitter:
Φ3*0.14mm²; Receiver:3*0.14mm²
Weight About 32.0g*2
Certification CE RoHS
FAQ
Relevant information about the service :
Shipping ways :
Our normal shipping way is internation express, such as DHL,FEDEX, TNT and so on;
Sea transportation is also can be considered, but only appointed agent accetpable.
Payment term and delivery time :
1. Generaly speaking, 30% deposit in advance, balance paid before the shipping;