6S2P-P42A
Certification :
CE
Place of Origin :
China
MOQ :
10
Price :
43
Payment Terms :
T/T
Supply Ability :
10000pcs/week
Delivery Time :
1-2 days
Packaging Details :
20pcs/carton
Product name :
FPV drone battery
Model :
6S2P-P42A
Type :
Lithium battery
Discharge rate :
5C
Capacity :
8400mAh
Voltage :
22.2V
Weight :
900g
Size :
Description
Company information:
We have 400+ Workers, 10,000+SQM. More than 50,000PCS Per month for FPV Drones.
FPV Drone Size List : 7inch / 8inch / 9inch/ 10inch/ 13inch
15000mAh / 17000mAh / 18000mAh / 20000mAh/ 22000mAh / 27000mAh / 30000mAh
Products Description:
  • Product Name: Drone Batteries
  • Model: 6S2P-P42A
  • Battery type: Lithium battery pack
  • Discharge rate:5C
  • Capacity:8400mAh
  • Weight: 900g
  • Voltage: 22.2V
  • Size:130*72*43mm
  • Warranty: 1 years
Application:
Advantage:
heavier equipment.
Safety Notes & Warnings:
Lipo batteries are potentially hazardous. Improper usage can cause fire even explosion.
Charge and Store battery in Lipo-safe Bag away from flamemables on a concrete surface.
Charge using a Lipo compatible Balance Charger ONLY !
Never Charge above 4.2V per cell.
Never Discharge below 3.2V per cell.
Always use under adult supervision.
Store the battery in a place not accessible by children or infants.
Do not short thr battery's positive and negative terminals.
The end-user is fully responsible for any results in using this battery pack.
Packing and Shipping:
Packing:
Shipping
Send your message to this supplier
Send Now
Molicell 6S2P P42A Battery Pack Inr-21700-P42A 8400mah Fpv Battery Low Temperature P45B 9000mah For 7inch Drone
Ask Latest Price
Watch Video
Brand Name :
Klesman
Model Number :
6S2P-P42A
Certification :
CE
Place of Origin :
China
MOQ :
10
Price :
43
Contact Supplier
video