  • Model Number: 18650
  • Minimum Capacity: 4300mAh
  • Max. Discharge Current: 45A
  • Discharge Cut-off Voltage: 2.5V
  • Storage Type: Avoid direct sunlight
  • Warranty: 1 year
  • Keywords: P28A
Technical Parameters:
Product Name: Rechargeable Lithium Ion Battery
Model Number: 18650
Typical Capacity: 4500mAh
Minimum Capacity: 4300mAh
Nominal Voltage: 3.6V
Standard Charge: 4.5A
Max. Charge: 13.5A
Discharge: -40 to +60°C
Max. Discharge Current: 45A
Charge: 0 to +60°C
Warranty: 1 year
Applications:
Packing and Shipping:
Product Packaging:
Shipping:
FAQ:
Here are some frequently asked questions and answers for Klesman's 21700 Drone Battery Cells:
Q: What is the brand name of these battery cells?
A: The brand name is Klesman.
Q: What is the model number of these battery cells?
A: The model number is 21700.
Q: Where are these battery cells manufactured?
A: These battery cells are manufactured in China.
Q: What is the minimum order quantity for these battery cells?
A: The minimum order quantity is 50pcs.
Q: What is the price range for these battery cells?
Q: What are the packaging details for these battery cells?
A: The packaging details are standard packing.
Q: What is the expected delivery time for these battery cells?
A: The delivery time depends on the quantities ordered.
Q: What are the accepted payment terms for these battery cells?
A: The accepted payment terms are TT, Paypal, etc.
Send your message to this supplier
Send Now
Wholesale Low Temperature 21700 battery MOLI INR21700-P45B 4500mAh P45B 3.7V Lithium ion rechargeable battery cell
Ask Latest Price
Brand Name :
Klesman
Model Number :
21700
Place of Origin :
China
MOQ :
50pcs
Price :
Payment Terms :
TT,Paypal,ect.
Contact Supplier