Solar Photovoltaic Household Energy Storage Mobile Lithium Iron Battery 51.2V300AH
Parameters
Product Model 51.2V100AH 51.2V200AH 51.2V300AH
Cell Capacity 3.2V 100Ah 3.2V 200Ah 3.2V 300Ah
Cycle Life 6000 cycles 6000 cycles 6000 cycles
Rated Capacity 100Ah 200Ah 300Ah
Total Energy Rating 5.12 kWh (single box) 10.24kWh (single box) 15kWh (single box)
Rated Voltage 51.2V 51.2V 51.2V
Battery Parameters
Voltage Range 43.2V~58.4V 43.2V~58.4V 43.2V~58.4V
Standard Charge Current 0.5 C@ Continuous 0.5 C@ Continuous 0.5 C@ Continuous
Maximum Charge Current 1 C@ Pulse 1 C@ Pulse 1 C@ Pulse
Standard Discharge Current 0.5 C@ Continuous 0.5 C@ Continuous 0.5 C@ Continuous
Maximum Discharge Current 1 C@ Pulse 1 C@ Pulse 1 C@ Pulse
Specifications
Weight 48 kg (single box) 84kg (single box) 160kg (single box)
Dimensions (LWH) 83 x 41.7x 26.5mm (single box) 83 x 41.7x 26.5mm (single box) 83 x 41.7x 26.5mm (single box)
Protection Rating IP54 IP54 IP54
Cooling Method Natural Cooling Natural Cooling Natural Cooling
Environmental Humidity 5 ~ 95% Relative Humidity 5 ~ 95% Relative Humidity 5 ~ 95% Relative Humidity
Alarm Protection Yes Yes Yes
Indicator Light Alarm/Operation/SOC Alarm/Operation/SOC Alarm/Operation/SOC
Installation Method Floor Mobile Type Floor Mobile Type Floor Mobile Type
Household Mobile Lithium Iron Battery Solar Energy Storage 51.2V 300AH 15KWhHousehold Mobile Lithium Iron Battery Solar Energy Storage 51.2V 300AH 15KWh
Send your message to this supplier
Send Now
Household Mobile Lithium Iron Battery Solar Energy Storage 51.2V 300AH 15KWh
Ask Latest Price
Brand Name :
kimoems or OEM
Model Number :
Refer to parameters
Certification :
CE,UN38.3,MSDS
Place of Origin :
China
MOQ :
1pc
Payment Terms :
T/T
Contact Supplier