0-12000rpm
Collet: :
ER16
Max power: :
600w
MOQ: :
1 set/ 3pcs
Description
500W 48VDC 12000RPM 600m.Nm 52mm ER16 Air cooling spindle motor
Spindle motor features:
1) Imported bearings with good quality, long working life.
2) Application: Milling,Engraving,Drilling in all kinds of CNC Router machine.
3) There are water cooling spindle , air cooling spindle and self cooling spindle for your choose.
Provide:
1.water cooling:800w,1.2kw,1.5kw,2.2kw,3kw,4kw,3.2kw,4.5kw,5.5kw
2.air cooling: 800w,1.5kw,2.2kw.3.5kw,4.5kw,6kw,7.5kw,12kw
Accessories:
We also have spindle motor matching inverter(VFD), collet , gripper etc.
If you need other kinds of parts, please don't hesitate to contact us.
Brand:
JKONGMOTOR
Product Name:
spindle motor
Model:
500w air cooled
Holding Torque:
600mN.m
Motor Length:
200mm
Voltage:
48V
Speed:
0-12000rpm
Collet:
ER16
Max power:
600w
Electrical Specification:
ER16 Air Cooled Spindle Motor 500W 48VDC 12000RPM 600m.Nm 52mm
ER16 Air Cooled Spindle Motor 500W 48VDC 12000RPM 600m.Nm 52mmER16 Air Cooled Spindle Motor 500W 48VDC 12000RPM 600m.Nm 52mmER16 Air Cooled Spindle Motor 500W 48VDC 12000RPM 600m.Nm 52mmER16 Air Cooled Spindle Motor 500W 48VDC 12000RPM 600m.Nm 52mm
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
Jkongmotor
Model Number :
500W ER16 air cooling spindle motor
Certification :
CE, ROHS,ISO9001
Place of Origin :
Jiangsu, China (Mainland)
MOQ :
3-10pcs
Price :
Contact Supplier