JK42HM48-1684AF
Certification :
CE, ROHS,ISO9001
Price :
MOQ :
3-10pcs
Packaging Details :
with export carton . big quantity with pallet
Delivery Time :
For samples , 7-15 days / For batch , 15-25days
Payment Terms :
T/T , paypal , Western Union, L/C
Supply Ability :
30000 pcs/month
Phase :
2
Type :
Hybrid
Step Angle(degrees) :
0.9 degree
Holding Torque :
4.4kg.cm
Current / Phase :
1.68A
Product name :
0.9degree nema17 stepping motor
Motor length :
48mm
Weight :
0.4KG
MOQ :
10pcs
Description
0.9 Degree Stepper Motor 42HM48-1684AF High Torque Stepper Motor 4.4kg.Cm for 3D printer
Genaral Specification of 0.9degree stepper motor:
Item
Specifications
Step Angle
0.9°
Temperature Rise
80℃max
Ambient Temperature
-20℃~+50℃
Insulation Resistance
100 MΩ Min. ,500VDC
(Dielectric Strength
500VAC for 1minute
Shaft Radial Play
0.02Max. (450g-load)
Shaft Axial Play
0.08Max. (450g-load)
Max. radial force
28N (20mm from the flange)