Stepper Digital Driver JB3722M AC110-220V 7.0A 300 Microsteps Matching 3phase stepper motor size 57mm, 86mm, 110mm and 130mm
Features
◆High performance, low price
◆16 channels constant angle and constant torque microstep, max revolution is up to 60,000 pulse/R
◆Driving current can be adjusted from 1.2A/phase to 7.0A/phase through 16 channels
◆Upmost response frequency amounts to 200Kpps
◆Opto-isolated signal Input/Output
◆Single power input, voltage range: AC110-220V
◆It can match 3 phase hybrid stepper motors whose current is under 7A, flange size ranges from 57mm to 130mm
Wiring and Dimension example
Current setting
D1 | OFF | OFF | OFF | OFF | OFF | OFF | OFF | OFF | ON | ON | ON | ON | ON | ON | ON | ON |
D2 | OFF | OFF | OFF | OFF | ON | ON | ON | ON | OFF | OFF | OFF | OFF | ON | ON | ON | ON |
D3 | OFF | OFF | ON | ON | OFF | OFF | ON | ON | OFF | OFF | ON | ON | OFF | OFF | ON | ON |
D4 | OFF | ON | OFF | ON | OFF | ON | OFF | ON | OFF | ON | OFF | ON | OFF | ON | OFF | ON |
Microstep setting
D1 | ON | ON | ON | ON | ON | ON | ON | ON | OFF | OFF | OFF | OFF | OFF | OFF | OFF | OFF |
D2 | ON | ON | ON | ON | OFF | OFF | OFF | OFF | ON | ON | ON | ON | OFF | OFF | OFF | OFF |
D3 | ON | ON | OFF | OFF | ON | ON | OFF | OFF | ON | ON | OFF | OFF | ON | ON | OFF | OFF |
D4 | ON | OFF | ON | OFF | ON | OFF | ON | OFF | ON | OFF | ON | OFF | ON | OFF | ON | OFF |
OFF, single pulse: PU is step pulse signal, DR is direction signal | ||||||||||||||||
Input signal timing diagram
Terminal function
Port | Pin No | Mark | Function | Notes |
DB15 | 1 | PU+(5V) | Step pulse signal+ | It can connect +5V or +24V, but an extra resistor is needed if it connect +24V |
2 | PU-(5V) | DP5=OFF, PU is pulse signal | Effects on falling edge, the motor goes one step as the pulse input change from “high” to “low”. Input resistance is 220Ω. Requirement: low voltage:0-0.5V, high voltage:4-5V, pulse width >2.5μs | |
DP5=ON, PU is clockwise pulse signal | ||||
3 | DR+(5V) | Direction control signal+ | It can connect +5V or +24V, but an extra resistor is needed if it connect +24V | |
4 | DR-(5V) | DP5=OFF, DR is direction control signal | Change motor’s direction of rotation. Input resistance is 220Ω. Requirement: low voltage:0-0.5V, high voltage:4-5V, pulse width >2.5μs | |
DP5=ON, DR is counterclockwise pulse signal | ||||
5 | MF+(5V) | Motor Free signal+ | It can connect +5V or +24V, but an extra resistor is needed if it connect +24V | |
6 | MF-(5V) | Motor Free signal- | Once effects, it will cut off the motor current, the driver stops working and sets the motor free | |
7,8 | NC | NC | NC | |
9 | PU+(24V) | Step pulse signal+ | It can connect +24V pulse signal power supply | |
10 | PU-(24V) | DP5=OFF, PU is pulse signal | Effects on falling edge, the motor goes one step as the pulse input change from “high” to “low”. Input resistance is 1.8KΩ. Requirement: low voltage:0-0.5V, high voltage:24V, pulse width >2.5μs | |
11 | DR+(24V) | Direction control signal+ | It can connect +24V direction signal power supply | |
12 | DR-(24V) | DP5=OFF, DR is direction control signal | Change motor’s direction of rotation. Input resistance is 1.8KΩ. Requirement: low voltage:0-0.5V, high voltage:24V, pulse width >2.5μs | |
13 | MF+(24V) | Motor Free signal+ | It can connect +24V motor free signal power supply | |
14 | MF-(24V) | Motor Free signal- | Once effects, it will cut off the motor current, the driver stops working and sets the motor free | |