Z12V190BC1 800/1080 1500 ≤209.4 ≤1.6 2642*1588*2070 5300
Z12V190BC2 882/1200 1500 ≤209.4 ≤1.6 2642*1588*2070 5300
Z12V190BC8 1000/1360 1500 ≤209.4 ≤1.6 2642*1588*2070 5300
Z12V190BC9 882/1200 1500 ≤209.4 ≤1.6 2642*1588*2070 5300
Z12V190BC10 900/1225 1450 ≤209.4 ≤1.6 2642*1588*2070 5300
Z12V190BC11 882/1200 1500 ≤209.4 ≤1.6 2642*1588*2070 5300
G12V190ZLC1 1000/1360 1450 ≤209.4 ≤1.6 2642*1588*2070 5300
G12V190ZLC2 1000/1360 1450 ≤209.4 ≤1.6 2642*1588*2070 5300
Main technical data
No. and arrangement of cylinders:12,60
.Vee
Type:Four stroke,water cooled,turbocharged and aftercooled,direct injection
Bore:190mm
Stroke:210mm
Total displacement:71.45L
Compression ration:14:1
Starting method:Air motor or electric motor
Lubricating method:Pressure and splash lubrication
CCFJ400/1000 Z12V190BCD-2 TFC5454-6JH42 400 390 50 4210*1500*2260 10500
CCFJ630/1500 Z12V190BCD TFC5456-4JH42 630 390 50 4260*1500*2260 12000
Our Strengths
Comprehensive Warehousing System
Expert Technical Team
Product Offerings
  • Jinan Diesel Engine: Jichai 190 series, 6190, 8190, 12V190, 16V190 diesel and gas engine.
  • Shengdong Gas Generator: 500kW, 700kW gas generators.