STM32F205VGT6
Place of Origin :
Philippine
MOQ :
5PCS
Payment Terms :
T/T, Western Union, MoneyGram,PayPal
Supply Ability :
5400pcs Per Mouth
Delivery Time :
7-13 days
Packaging Details :
540Pcs/Reel
Product Category: :
STM32F205VGT6
Description: :
MCU 32BIT ARM Cortex M3 Connectivity 120 MHz 82 I/O LQFP-100
Certification: :
Original Factory Pack
Warranty: :
90 Days
Shipping by: :
DHL\UPS\Fedex\EMS\HK Post
Unit Weight: :
1.319 g
Description
ARM Microcontrollers STM32F205VGT6 MCU 32BIT ARM Cortex M3 Connectivity 120 MHz 82 I/O LQFP-100
Features
• Core: Arm® 32-bit Cortex®-M3 CPU (120 MHz max) with Adaptive real-time accelerator (ART Accelerator™) allowing 0-wait state execution performance from Flash memory, MPU, 150 DMIPS/1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1)
• Clock, reset and supply management – From 1.8 to 3.6 V application supply + I/Os – POR, PDR, PVD and BOR – 4 to 26 MHz crystal oscillator – Internal 16 MHz factory-trimmed RC – 32 kHz oscillator for RTC with calibration – Internal 32 kHz RC with calibration
• 2 × 12-bit D/A converters
• General-purpose DMA: 16-stream controller with centralized FIFOs and burst support
• Up to 17 timers – Up to twelve 16-bit and two 32-bit timers, up to 120 MHz, each with up to four IC/OC/PWM or pulse counter and quadrature (incremental) encoder input
• Debug mode: Serial wire debug (SWD), JTAG, and Cortex®-M3 Embedded Trace Macrocell™
• Up to 140 I/O ports with interrupt capability: – Up to 136 fast I/Os up to 60 MHz – Up to 138 5 V-tolerant I/Os
• 8- to 14-bit parallel camera interface (48 Mbyte/s max.)
• CRC calculation unit
• 96-bit unique ID
Full compatibility throughout the family
Figure 1. Compatible board design between STM32F10x and STM32F2xx
Specifications
Product Attribute Attribute Value
SMD/SMT
LQFP-100
1 MB
32 bit
12 bit
120 MHz
82 I/O
132 kB
1.8 V
3.6 V
- 40 C
+ 85 C
Data RAM Type: SRAM
Data ROM Size: 512 B
Interface Type: 2xCAN, 2xUART, 3xI2C, 3xSPI, 4xUSART, SDIO
Number of Timers/Counters: 10 Timer
Trading Guides
Shipping Delivery period For in-stock parts, orders are estimated to ship out in 3 days.
Once shipped, estimated delivery time depends on the below carriers you chose:
DHL Express, 3-7 business days.
DHL eCommerce,12-22 business days.
FedEx International Priority, 3-7 business days
EMS, 10-15 business days.
Registered Air Mail, 15-30 business days.
Shipping tracking We will notify you by email with tracking number once order is shipped.
Returning
warranty
Ordering
Payment
T/T,PayPal, Credit Card includes Visa, Master, American Express.
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
STMicroelectronics
Model Number :
STM32F205VGT6
Place of Origin :
Philippine
MOQ :
5PCS
Payment Terms :
Supply Ability :
5400pcs Per Mouth
Contact Supplier