FMH23N50E
Place of Origin :
Original
MOQ :
50pcs
Price :
Negotiate
Payment Terms :
T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability :
10000pcs Per Mouth
Delivery Time :
5-7work days
Packaging Details :
500pcs
Type :
Transistors MOSFET
Description :
MOSFT 55V 98A 8mOhm 97.3nC
Package :
TO-220-3
Packaging :
Tube& Box
Warranty :
180 Days After Shipping
Shipping by :
DHL\UPS\Fedex\EMS\HK Post\TNT
Description
Fuji N-Channel FMH23N50E Silicon Power Mosfet 23a 500v Dc-Dc Converters Power Supply
Applications
Switching regulators
UPS (Uninterruptible Power Supply)
DC-DC converters
Fuji N-Channel NPN PNP Transistors FMH23N50E Silicon Power Mosfet 23a 500v
Features
Maintains both low power loss and low noise
Lower RDS(on) characteristic
More controllable switching dv/dt by gate resistance
Smaller VGS ringing waveform during switching
Narrow band of the gate threshold voltage (3.0±0.5V)
High avalanche durability
Specifications
Description Symbol Characteristics Unit Remarks
Drain-Source Voltage VDS 500 V
VDSX 500 V VGS = -30V
Continuous Drain Current ID ±23 A
Pulsed Drain Current IDP ±92 A
Gate-Source Voltage VGS ±30 V
Repetitive and Non-Repetitive Maximum Avalanche Current IAR 23 A
Non-Repetitive Maximum Avalanche Energy EAS 767.3 mJ
Repetitive Maximum Avalanche Energy EAR 31.5 mJ
Peak Diode Recovery dV/dt dV/dt 9.3 kV/μs