IXFH160N15T2
Place of Origin :
Original Factory
MOQ :
10pcs
Price :
Negotiate
Payment Terms :
T/T, Western Union, MoneyGram, PayPay
Supply Ability :
9000pcs Per Month
Delivery Time :
1-2work days
Packaging Details :
450Pcs
Type :
MOSFET
Description :
MOSFET Trench T2 HiperFET Power MOSFET
Shipping by :
DHL\UPS\Fedex
Lead time :
2-3Working days
Power - Max :
880W
Rise Time :
15 ns
Description
Mosfet Power Transistor IXFH160N15T2 160A 150V 880W N-Channel TrenchT2
DC charging stations are designed to convert the electrical grid’s AC power into DC power that can
the conversion from AC to DC power is being done in the charging station, these units can provide
higher levels of power (50kW to 350kW and beyond) to the vehicle compared to AC charging stations.
and user safety are critical.
IXFH160N15T2 Mosfet Power Transistor 160A 150V 880W N Channel TrenchT2
Features
• International Standard Package
• High Current Handling Capability
• Fast Intrinsic Diode z Dynamaic dv/dt Rated
•z Avalanche Rated z Low RDS(on)
Applications
• DC-DC Converters
• Battery Chargers
• Switch-Mode and Resonant-Mode Power Supplies
• DC Choppers z AC Motor Drives
• Uninterruptible Power Supplies
• High Speed Power Switching Applications
Product Attribute Attribute Value
IXYS
Product Category: MOSFET
Si
Through Hole
TO-247-3
N-Channel
1 Channel
150 V
160 A
9 mOhms
- 20 V, + 20 V
4.5 V
253 nC
- 55 C
+ 175 C
880 W
Enhancement
Tube
Brand: IXYS
Configuration: Single
Fall Time: 26 ns
Forward Transconductance - Min: 80 S
Shipping Delivery period
For in-stock parts, orders are estimated to ship out in 3 days.
Once shipped, estimated delivery time depends on the below carriers you chose:
DHL Express, 3-7 business days.
DHL eCommerce,12-22 business days.
FedEx International Priority, 3-7 business days
EMS, 10-15 business days.
Registered Air Mail, 15-30 business days.
Shipping rates
After confirming the order, we will evaluate the shipping cost based on the weight of the goods
Shipping option
We provide DHL, FedEx, EMS, SF Express, and Registered Air Mail international shipping.
Shipping tracking
We will notify you by email with tracking number once order is shipped.
Returning
warranty
Returning
Warranty
Ordering
Payment
T/T,PayPal, Credit Card includes Visa, Master, American Express.
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
IXYS
Model Number :
IXFH160N15T2
Place of Origin :
Original Factory
MOQ :
10pcs
Price :
Negotiate
Payment Terms :
Contact Supplier