IKW25N120T2
Place of Origin :
Original Factory
MOQ :
10pcs
Price :
Negotiate
Payment Terms :
T/T, Western Union, MoneyGram, PayPay
Supply Ability :
20000pcs Per Month
Delivery Time :
3-5work days
Packaging Details :
240Pcs
Type :
IGBT Transistor
Description :
IGBT Transistors LOW LOSS DuoPack 1200V 25A
Shipping by :
DHL\UPS\Fedex
Lead time :
2-3Working days
Power - Max :
349 W
Mounting Style :
Through Hole
Description
IKW25N120T2,1200 V, 25 A IGBT discrete with anti-parallel diode in TO-247 package
Insulated Gate Bipolar Transistor IKW25N120T2 K25T1202 1200V 25A Igbt Transistors
1200 V, 25 A IGBT discrete with anti-parallel diode in TO-247 package
Infineon 1200V Gen8 IGBTs feature trench gate field stop technology delivered in industry standard
TO-247 packages to provide best-in-class performance for industrial and energy-saving applications.
dv/dt to reduce EMI, and over-voltage, increasing reliability and ruggedness. Infineon 1200V Gen8
IGBTs have current ratings from 8A up to 60A with typical VCE(ON) of 1.7V, and a short-circuit rating
of 10µs to reduce power dissipation, resulting in increased power density and robustness. Using thin
wafer technology, 1200V Gen8 IGBTs deliver improved thermal resistance and maximum junction
temperature up to +175°C.
High Ruggedness IGBT Power Transistor IKW25N120T2 K25T1202 1200V 25A
Features
Lowest VCEsat drop for lower conduction losses
Low switching losses
Easy parallel switching capability due to positive temperature coefficient in VCEsat
Very soft, fast recovery anti-parallel Emitter Controlled diode
High ruggedness, temperature stable behavior
Low EMI emissions
Low gate charge
Very tight parameter distribution
Applications
Home appliances
Motor control and drives
Uninterruptible Power Supplies (UPS)
Shipping Delivery period
For in-stock parts, orders are estimated to ship out in 3 days.
Once shipped, estimated delivery time depends on the below carriers you chose:
DHL Express, 3-7 business days.
DHL eCommerce,12-22 business days.
FedEx International Priority, 3-7 business days
EMS, 10-15 business days.
Registered Air Mail, 15-30 business days.
Shipping rates
After confirming the order, we will evaluate the shipping cost based on the weight of the goods
Shipping option
We provide DHL, FedEx, EMS, SF Express, and Registered Air Mail international shipping.
Shipping tracking
We will notify you by email with tracking number once order is shipped.
Returning
warranty
Returning
Warranty
Ordering
Payment
T/T,PayPal, Credit Card includes Visa, Master, American Express.
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
Infineon
Model Number :
IKW25N120T2
Place of Origin :
Original Factory
MOQ :
10pcs
Price :
Negotiate
Payment Terms :
Contact Supplier