IKW40N120T2
Place of Origin :
Original
MOQ :
10 pcs
Price :
Negotiate
Payment Terms :
T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability :
48000 pcs Per Day
Delivery Time :
1-3 work days
Packaging Details :
480 Pcs/box
Type :
IGBT Transistors LOW LOSS DuoPack
Description :
1200V 40A 480W
Package :
TO-247
Packaging :
Tube&Box
Shipping by :
DHL\UPS\Fedex\EMS\HK Post\TNT
Lead time :
2-3Working days
Description
IKW40N120T2 IKW40N120CS6XKSA1 IKW50N65H5 IKA10N65ET6 Insulated Gate Bipolar Transistor
Applications
Frequency Converters
Uninterrupted Power Supply
Specifications
Product Attribute Attribute Value
Product Category: IGBT Transistors
Si
TO-247-3
1.2 kV
1.75 V
- 20 V, + 20 V
75 A
480 W
- 40 C
+ 175 C
Tube
Gate-Emitter Leakage Current: 200 nA
Height: 20.9 mm
Length: 15.9 mm
Width: 5.03 mm
Unit Weight: 1.340411 oz
Low Loss DuoPack : IGBT with soft, fast recovery anti-parallel Emitter Controlled Diode
IKW40N120T2 Insulated Gate Bipolar Transistor IGBT 40A 1200V 480W  For Converters
Features
Easy paralleling capability due to positive temperature coefficient in VCE(sat)
Low EMI
Low Gate Charge
Pb-free lead plating; RoHS compliant
Shopping Guide
Shipping Delivery period
For in-stock parts, orders are estimated to ship out in 3 days.
Once shipped, estimated delivery time depends on the below carriers you chose:
DHL Express, 3-7 business days.
DHL eCommerce,12-22 business days.
FedEx International Priority, 3-7 business days
EMS, 10-15 business days.
Registered Air Mail, 15-30 business days.
Shipping rates
After confirming the order, we will evaluate the shipping cost based on the weight of the goods
Shipping option
We provide DHL, FedEx, EMS, SF Express, and Registered Air Mail international shipping.
Shipping tracking
We will notify you by email with tracking number once order is shipped.
Returning
warranty
Returning
Warranty
Ordering
Payment
T/T,PayPal, Credit Card includes Visa, Master, American Express.
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
Infineon
Model Number :
IKW40N120T2
Place of Origin :
Original
MOQ :
10 pcs
Price :
Negotiate
Payment Terms :
T/T, Western Union, MoneyGram
Contact Supplier