TAJA475K016RNJ
Certification :
RoHS Compliant
Place of Origin :
Guangdong, China
MOQ :
1pcs
Price :
Negotiation
Payment Terms :
L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability :
300000/pcs/week
Delivery Time :
1-3day
Packaging Details :
Original package
Description :
Tantalum Capacitors - Solid SMD 16V 4.7uF 10% 1206 ESR= 4 Ohm
Stock :
300000
Shipping Method :
Express
Input Type :
Standard
Voltage Supply - Internal :
Standard
Condition :
100% Original
Date code :
Newest
Package :
Tray, Reel, Packing foam, Box
Lead time :
1-3days
Express :
fedex, tnt. dhl. ems. ups.
Description
New Original Tantalum Capacitors Integrated Circuit IC Chips TAJA475K016RNJ
FEATURES
• General Purpose SMT Chip Tantalum Series
• 100% Surge Current Tested
• 17 Case Sizes Available, Standard and Low Profile Down to 1mm Maximum Height
• CV Range: 0.10 - 2200μF / 2.5 - 50V
• J-Lead Construction
Specifications
Product Attribute Attribute Value
Manufacturer: KYOCERA AVX
Product Category: Tantalum Capacitors - Solid SMD
RoHS: Details
Series: TAJ
Capacitance: 4.7 uF
Voltage Rating DC: 16 VDC
Tolerance: 10%
ESR: 4 Ohms
Case Code - in: 1206
Case Code - mm: 3216
Mfr Case Code: A Case
Height: 1.6 mm
Minimum Operating Temperature: - 55 C
Maximum Operating Temperature: + 125 C
Packaging: Reel
Packaging: Cut Tape
Packaging: MouseReel
Termination Style: SMD/SMT
Brand: KYOCERA AVX
Capacitance - nF: 4700 nF
Dissipation Factor DF: 6%
Leakage Current: 800 nA
Length: 3.2 mm
Product: Tantalum Solid Standard Grade - Other Various
Product Type: Tantalum Capacitors
Subcategory: Capacitors
Type: General Purpose SMT Chip Tantalum Capacitors
Width: 1.6 mm