NJM12856DL3-33-TE1
MOQ :
1
Price :
Based on current price
Payment Terms :
T/T
Supply Ability :
In stock
Delivery Time :
3-5 work days
Packaging Details :
anti-static bag & cardboard box
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Number of Regulators :
1
Voltage - Input (Max) :
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage - Output (Max) :
Voltage Dropout (Max) :
0.2V @ 600mA
Current - Output :
1A
Current - Quiescent (Iq) :
600 µA
Current - Supply (Max) :
PSRR :
72dB (1kHz)
Control Features :
Enable, Soft Start
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Current
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
Supplier Device Package :
TO-252-5
Description
Product Details
■ GENERAL DESCRIPTION
The NJM12901 is single-supply quad voltage comparator, which can operate from 2V supply. The features are low input offset voltage, low input bias current and low current consumption. The NJM12901 compare the input signal to 0V ( ground ) due to the Darlington PNP input stage.
■ FEATURES
● Operating Voltage ( +2V~+14V )
● Open Collector Output
● Bipolar Technology
● Package Outline DIP14,DMP14,EMP14,SSOP14
Specifications
Attribute Attribute Value
Manufacturer New Japan Radio
Product Category Linear Voltage Regulators
Series NJM12856
Packaging Reel
Manufacturer NJR
Product-Category LDO Voltage Regulators
RoHS Details
Brand NJR
Descriptions
LDO Voltage Regulators LDO ADJ High Ripple 3.3V Vo 1.0% 1000mA
Send your message to this supplier
Send Now
NJM12856DL3-33-TE1 IC REG LINEAR 3.3V 1A TO252-5 Nisshinbo Micro Devices Inc.
Ask Latest Price
Brand Name :
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Model Number :
NJM12856DL3-33-TE1
MOQ :
Price :
Based on current price
Payment Terms :
T/T
Supply Ability :
In stock
Contact Supplier