LD6805K/12H,115
MOQ :
1
Price :
Based on current price
Payment Terms :
T/T
Supply Ability :
In stock
Delivery Time :
3-5 work days
Packaging Details :
anti-static bag & cardboard box
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Number of Regulators :
1
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.2V
Voltage - Output (Max) :
Voltage Dropout (Max) :
0.25V @ 150mA
Current - Output :
150mA
Current - Quiescent (Iq) :
35 µA
Current - Supply (Max) :
150 µA
PSRR :
75dB (1kHz)
Control Features :
Enable
Protection Features :
Over Current, Transient Voltage
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
4-UDFN Exposed Pad
Supplier Device Package :
DFN1010C-4
Description
Specifications
Attribute Attribute Value
Manufacturer N✖P Semiconductors
Product Category Linear Voltage Regulators
Series -
Packaging
Package-Case 4-UDFN Exposed Pad
Operating-Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting-Type Surface Mount
Supplier-Device-Package 4-HUSON (1x1)
Voltage-Input 2.3 V ~ 5.5 V
Current-Output 150mA
Voltage-Output 1.2V
Regulator-Topology Positive Fixed
Voltage-Dropout-Typical 0.25V @ 150mA
Number-of-Regulators 1 Regulator
Current-Limit-Min 200mA
Descriptions
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 150mA DFN1010C-4
LDO Regulator Pos 1.2V 0.15A 4-Pin DFN-C EP T/R
Send your message to this supplier
Send Now
LD6805K/12H,115 IC REG LIN 1.2V 150MA DFN1010C-4 N✖P USA Inc.
Ask Latest Price
Brand Name :
N✖P USA Inc.
Model Number :
LD6805K/12H,115
MOQ :
Price :
Based on current price
Payment Terms :
T/T
Supply Ability :
In stock
Contact Supplier