AP1186K5-25L-13
MOQ :
1
Price :
Based on current price
Payment Terms :
T/T
Supply Ability :
In stock
Delivery Time :
3-5 work days
Packaging Details :
anti-static bag & cardboard box
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Number of Regulators :
1
Voltage - Input (Max) :
16V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage Dropout (Max) :
0.38V @ 1.5A
Current - Output :
1.5A
Current - Quiescent (Iq) :
10 mA
Current - Supply (Max) :
150 µA
PSRR :
70dB (120Hz)
Control Features :
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature :
0°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device Package :
TO-263-5
Description
Product Details
General Description
AP1184 is a 4A regulator with extremely low dropout voltage. This product is specifically designed to provide well regulated supply for applications requiring 2.8V or lower voltages from 3.3V ATX power supplies where high efficiency of the switch can be achieved without the cost and complexity associated with switching regulator. One such application is the new graphic chipsets that requires anywhere from 2.4V to 2.7V supply.
Feature
• 0.7V maximum dropout voltage at 4A load current
• Built-in Thermal shutdown
• Output current limiting
• Adjustable or fixed output voltage 1.5V, 1.8V, 2.5V, 3.3V, 5.0V
• Fast transient response
• Good noise rejection
• Packages: SOP-7L, TO220-5L and TO263-5L
Specifications
Attribute Attribute Value
Manufacturer Diodes Incorporated
Product Category Linear Voltage Regulators
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Package-Case TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Operating-Temperature 0°C ~ 150°C
Mounting-Type Surface Mount
Supplier-Device-Package TO-263-5
Voltage-Input Up to 16V
Current-Output 1.5A
Voltage-Output 2.5V
Regulator-Topology Positive Fixed
Voltage-Dropout-Typical 0.26V @ 1.5A
Number-of-Regulators 1 Regulator
Current-Limit-Min 1.6A
Descriptions
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 1.5A TO-263-5
LDO Regulator Pos 2.5V 1.5A 6-Pin(5+Tab) TO-263 T/R
Send your message to this supplier
Send Now
AP1186K5-25L-13 IC REG LINEAR 2.5V 1.5A TO263-5 Diodes Incorporated
Ask Latest Price
Brand Name :
Diodes Incorporated
Model Number :
AP1186K5-25L-13
MOQ :
Price :
Based on current price
Payment Terms :
T/T
Supply Ability :
In stock
Contact Supplier