CY7C1350G-133BGXC
MOQ :
1
Price :
Based on current price
Payment Terms :
T/T
Supply Ability :
In stock
Delivery Time :
3-5 work days
Packaging Details :
anti-static bag & cardboard box
Memory Type :
Volatile
Memory Format :
SRAM
Technology :
SRAM - Synchronous, SDR
Memory Size :
4.5Mbit
Memory Organization :
128K x 36
Memory Interface :
Parallel
Clock Frequency :
133 MHz
Write Cycle Time - Word, Page :
Access Time :
4 ns
Voltage - Supply :
3.135V ~ 3.6V
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
119-BGA
Supplier Device Package :
119-PBGA (14x22)
Description
Product Details
Functional Description
The CY7C1350G is a 3.3 V, 128 K × 36 synchronous-pipelined burst SRAM designed specifically to support unlimited true back-to-back read/write operations without the insertion of wait states. The CY7C1350G is equipped with the advanced No Bus Latency™ (NoBL™) logic required to enable consecutive read/write operations with data being transferred on every clock cycle. This feature dramatically improves the throughput of the SRAM, especially in systems that require frequent write/read transitions.
Features
■ Pin compatible and functionally equivalent to ZBT™ devices
■ Internally self-timed output buffer control to eliminate the need to use OE
■ Byte write capability
■ 128 K × 36 common I/O architecture
■ 3.3 V power supply (VDD)
■ 2.5 V / 3.3 V I/O power supply (VDDQ)
■ Fast clock-to-output times
❐ 2.8 ns (for 200-MHz device)
■ Clock enable (CEN) pin to suspend operation
■ Synchronous self-timed writes
■ Asynchronous output enable (OE)
■ Available in Pb-free 100-pin TQFP package, Pb-free and non Pb-free 119-ball BGA package
■ Burst capability – linear or interleaved burst order
■ “ZZ” sleep mode option
Specifications
Attribute Attribute Value
Manufacturer Cypress Semiconductor
Product Category Memory ICs
Series NoBL™
Packaging Tray
Package-Case 119-BGA
Operating-Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Interface Parallel
Voltage-Supply 3.135 V ~ 3.6 V
Supplier-Device-Package 119-PBGA (14x22)
Memory Capacity 4.5M (128K x 36)
Memory-Type SRAM - Synchronous
Speed 133MHz
Format-Memory RAM
Descriptions
SRAM - Synchronous Memory IC 4.5Mb (128K x 36) Parallel 133MHz 4ns 119-PBGA (14x22)