QCA7005-AL33
Certification :
Lead free / RoHS Compliant
Place of Origin :
CN
MOQ :
10
Price :
Contact for Sample
Payment Terms :
T/T,L/C,Western Union
Delivery Time :
5-8 work days
Packaging Details :
QFN68
Part Number :
QCA7005-AL33
Number of Channels per Chip :
1
Type :
Automobile Chips
Maximum Data Rate :
10Mbps
Typical Operating Supply Voltage :
3.3V
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Description
QCA7005-AL33 IoT Chip Powerline Communications And HomePlug Green PHY QFN-68​
Product Description
It operates on a range of voltages, including 240 VAC, 120 VAC, 24 VAC, and the DC equivalents, and is specifically designed for use in HomePlug applications. The QCA7005-AL33 includes both UART and SPI for host interfaces. It has a boot from host or external flash memory options, supports OFDM mode modulation with speeds between 4-Mbps and 10-Mbps PHY rates, and is powered from a single 3.3-V rail.
Product Technical Specifications
Part Status
Unconfirmed
Number of Channels per Chip
1
Maximum Data Rate
10Mbps
Typical Operating Supply Voltage (V)
3.3V