IMBG120R045M1H
Certification :
Lead free / RoHS Compliant
Place of Origin :
CN
MOQ :
10
Price :
Contact for Sample
Payment Terms :
T/T, L/C, Western Union
Delivery Time :
5-8 work days
Packaging Details :
TO-263-8
Part Number :
IMBG120R045M1H
Short circuit withstand time :
3 µs
Turn-off gate voltage :
0V
Qg - Gate Charge :
46 nC
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage :
5.7 V
Benchmark gate threshold voltage :
VGS(th) = 4.5V
Description
1200V SiC Trench MOSFET IMBG120R045M1H N-Channel MOSFET Transistors TO-263-8​
Product Description Of IMBG120R045M1H
IMBG120R045M1H is CoolSiC™ 1200V SiC Trench MOSFET with .XT interconnection technology.
Specification Of IMBG120R045M1H
Part Number: IMBG120R045M1H
SiC
SMD/SMT
TO-247-7
1.2 kV
47 A
45 mOhms
- 7 V, + 23 V
Features Of​ IMBG120R045M1H
  • Short circuit withstand time 3 µs
  • Fully controllable dV/dt
  • Benchmark gate threshold voltage, VGS(th) = 4.5V
  • Robust against parasitic turn on, 0V turn-off gate voltage can be applied