ZGFM1500
Place of Origin :
China
MOQ :
1 Set
Price :
USD1/set
Supply Ability :
30 sets/month
Delivery Time :
20-30 days
Packaging Details :
Iron pallet and film packaging
Certification :
CE
Payment Terms :
L/C, T/T
Max size :
1500*1500mm
Min size :
360*380mm
Top sheet thickness :
120-800g
Bottom sheet thickness :
≤10mm corrugated board ≥300gsm cardboard
Speed :
150m/min
Stick accuracy :
±1mm
After-Sales Service :
Online Support & Free Parts
dimension :
14800*2300*2400mm
Description
High Speed Flute Laminator Machine for Corrugated Paperboard ZGFM1500
Product Description:
Function:
Parameters
Model ZGFM 1500 ZGFM 1700
Max size 1500*1500mm 1700*1700mm
Min size 360*380mm 360*400mm
Top Paper 120-800g 120-800g
Bottom paper ≤10mm ABCDEF corrugated board ≥300gsm cardboard ≤10mm ABCDEF corrugated board ≥300gsm cardboard
Max speed 150m/min 150m/min
Power 25kw 27kw
Stick accuracy ±1mm ±1mm
Principles:
Applicable materials:
Top paper --- 120 ~ 800g/m paper
Bottom paper--- ≤10mm ABCDEF corrugated board ≥300gsm
Glue - Corn starch glue, white glue etc., PH value between 6 ~ 8
Structural features:
Computerized high-speed fitting, up to 150m/min.
High speed feeder, with four sets of forward nozzles and four sets of suction nozzles.
High Speed Corrugated Laminating Machine 150m/Min For Corrugated Paperboard ZGFM1500
FEATURES
1.BOTTOM SHEET FEEDING
2.TOP SHEET FEEDING MECHANISM
3.ELECTRICAL SYSTEM
4.PRE-STACK PART
5.Transmission System
6. POSITIONING SYSTEM & GLUE ROLLER
7. TOUCH SCREEN OPERATION SYSTEM
OPTIONS:
1.LEADING EDGE FEEDING SYSTEM
2.SHAFTLESS SERVO FEEDER
Shaftless servo feeder is utilized for extra long sheet at flexible motion.
3. AUTOMATIC LUBRICATION SYSTEM
Machine transport and packing
1.15 years factory experience
2.10 years export experience
3.Over one hundred professional factory workers
4.100% quality guarantee,supply all kinds of certificates