ACS800-704-0910-7+V992+OF250
Certification :
CE
Place of Origin :
Swedish
Price :
Contact
Payment Terms :
TT/PAYPAL
Delivery Time :
3-5DAYS
Packaging Details :
new and origin
Supply Ability :
100
Brand :
ABB
model number :
ACS800-704-0910-7+V992+OF250
place of origin :
Swedish
Type :
Analog Input
Frequency :
50/60 Hz
Input Voltage :
380 … 480 V
Output Current :
2.4A
Output Power :
0.75KW
Description
ABB Supply Module for Inverter ACS800 S ACS800-704-0910-7+V992+OF250 Industrial Servo Drives
ACS800-704-0910-7+V992+OF250 Description:​
ACS800-704-0910-7+V992+OF250 Features:​
ACS800-704-0910-7+V992+OF250 Materials & Applications:​
  • Power Semiconductors:​ High-power IGBT (Insulated-Gate Bipolar Transistor) modules.
  • Control Electronics:​ Advanced ASIC and microprocessor-based boards.
  • Cooling:​ Forced air cooling with easily accessible filters.
ACS800-704-0910-7+V992+OF250 Key Parameters:
Parameter
Specification
Manufacturer / Series​
ABB / ACS800
Model & Configuration​
Rated Output Power​
910 kW (1220 HP)
Output Current​
1190 A
Supply Voltage​
690 V AC (±10%), 3-phase, 50/60 Hz
Output Voltage​
0...690 V AC (equal to supply voltage)
Control Method​
Direct Torque Control (DTC)
Enclosure Class​
Standard IP21 (higher ratings available)
Communication​
Integrated fieldbus interface (PROFIBUS DP as standard)
Programming​
Via local control panel (LCD) or PC tool (DriveWindow)
Option +V992​
Advanced Application Macros & Control Features
Option +OF250​
Output dv/dt Filter for motor protection
Efficiency​
Typically >98% at full load
FAQ
1. Q: Can you produce products according to our requirements?
A: Yes, Maxsine can do customized products according to your detailed requirements if it is not our
standard products.
2. Q: Do you have the products in stock?
please confirm with sales before making order.
3. Q: What’s the delivery time?
A: If the models you order are in stock, Maxsine could deliver in 1 working day after 100% payment
received. If not in stock, Maxsine will deliver in 7 working days after 100% payment received.