ACS880-01-206A-3+B056+E200
Certification :
CE
Place of Origin :
Swedish
MOQ :
1
Price :
Contact
Payment Terms :
TT/PAYPAL
Delivery Time :
3-5DAYS
Packaging Details :
new and origin
Brand :
ABB
model number :
ACS880-01-206A-3+B056+E200
place of origin :
Swedish
Capacity, kW: :
110
Current, А: :
202
Operation temperature, °С: :
Storage temperature, °С: :
Output Power :
19KW
Description
50/60 Hz Pcont.max:110kW, Icont.max:196A ACS880-01-206A-3+B056+E200 Variable Frequency Inverter ABB
Technical Specification
Manufacturer:
ABB
Series:
ACS880
Model:
ACS880-01-206A-3+B056+E200
Application:
general purpose
Capacity, kW:
110
Current, А:
206
Main power supply, V:
Phase:
3
Output frequency, Hz:
0-500
Enclosure:
IP 55
Overload capacity, % per 1 min.:
150
Acceleration time, sec:
Deceleration time, sec:
EMC filter:
optional
Braking unit:
Analog input:
2
Digital input:
6
Analog output:
2
Digital output:
Relay output:
3
RS485 (Modbus RTU):
RS485, Profibus DP, EtherNet/IP, Modbus/TCP, Profinet
PID:
PID - regulation
V/f control mode:
Vector control with feedback:
Sensorless vector control:
Operation temperature, °С:
Storage temperature, °С:
Dimensions (W x H x D), mm:
284x880x365
Weight, kg:
55
Dimensions
Product Net Height:
880 mm
Product Net Length:
365 mm
Product Net Width:
284 mm
Technical
Enclosure Class:
IP21
Frequency (f):
50/60 Hz
Input Voltage (Uin):
380 … 415 V
Mounting Type:
Wall-mounting
Number of Phases:
Output Current, Heavy-Duty Use:
169 A
Output Current, Light-Overload Use:
196 A
Output Current, Normal Use:
206 A
Output Power, Heavy-Duty Use:
90 kW
Output Power, Light-Overload Use:
110 kW
Output Power, Normal Use:
110 kW