ACS800-01-0060-3+P901
Certification :
CE
Place of Origin :
Swedish
Price :
Contact
Payment Terms :
TT/PAYPAL, Western Union
Delivery Time :
3-5DAYS
Packaging Details :
new and origin
Brand :
ABB
model number :
ACS800-01-0060-3+P901
place of origin :
Swedish
Output Current, Heavy-Duty Use: :
60 A
Output Current, Light-Overload Use: :
80A
Output Current, Normal Use: :
86A
Output Power, Heavy-Duty Use: :
30KW
Output Power, Light-Overload Use :
37 kW
Description
Frequency Inverter 48 -63 Hz 103 kW 380-415 V ACS800-01-0060-3+P901 ABB ACS800
Technical
Enclosure Class IP21
Frequency (f): 48 ... 63 Hz
Input Voltage (Uin): 380 ... 415 V
IP Class: IP21
Mounting Type: Wall-mounting
Number of Phases: 3
Output Current Heavy-Duty Use: 69 A
Output Current, Light-Overload Use: 94 A
Output Current, Normal Use: 103 A
Output Power, Heavy-Duty Use: 37 kW
Output Power, Light-Overload Use: 45 kW
Output Power, Normal Use: 55 kW
Output Power: 103 kW
Rated Current (In): 89 A
Product Main Type: ACS800-01-0060-3+P901
Product Name: Frequency Converter
The design of these modules is based on much smaller inverter modules.
This concept also allows pre-installation of the power cables in the empty cabinet.
Inverter Modules
Inverter modules are available in 7 different frame sizes. Frame sizes R2i to R7i start from 1.1 to 110 kW, and all the powers from 90 to 2000 kW are different configurations of R8i units, single or in parallel. The voltage range covers 380 V, 500 V and 690 V.
Supply Modules
Supply modules are available as diode-, thyristor- or IGBT based solutions.
In the diode supply units (DSU) only four different types of unit, either in single or parallel, cover the power range of 145 to 4200 kW in 380 to 690 V.
The mechanical dimensions are the same in each module, making engineering and assembling very easy.
The thyristor supply unit (TSU) is used in regenerative drive systems. It contains two 6-pulse thyristor bridges in antiparallel connections. 12-pulse units can also be configured. The power range is from 470 to 3150 kW in 380 to 690 V.
Harmonic content remains extremely low due to DTC control and LCL filtering.
The power range is from 2.7 to 2900 kW in 380 to 690 V. Modules are single or parallel connected.