LTN170X3-L01
Certification :
ISO9001
Place of Origin :
Japan
MOQ :
1
Payment Terms :
T/T, Western Union,paypal
Supply Ability :
100 PCS / DAY
Delivery Time :
2-3 working days after payment confirmation
Packaging Details :
Antistatic bag, Bubble Bag, Foam Box and Carton Box.
Panel Brand :
SAMSUNG
Panel Model :
LTN170X3-L01
Panel Type :
a-Si TFT-LCD , LCM
Active Area :
367.2×229.5 mm
Outline :
382.2×246.8×10 mm
Shape Style :
Wedge (PCBA Bent, Depth ≥5.2mm)
Description
LTN170X3-L01 17.0 inch Industrial Flat Panel Display Hard coating 367.2×229.5 mm Active Area
LTN170X3-L01 Characteristic
Panel Brand :SAMSUNG
Panel Model :LTN170X3-L01
Panel Type :a-Si TFT-LCD , LCM
Panel Size :17.0 inch
Resolution :1440(RGB)×900 , WXGA+
Display Mode :TN, Normally White, Transmissive
Active Area :367.2×229.5 mm
Outline :382.2×246.8×10 mm
Shape Style :Wedge (PCBA Bent, Depth ≥5.2mm)
Surface :Glare (Haze 0%), Hard coating (3H)
Brightness :400 cd/m2 (Typ.)
Contrast Ratio :500:1 (Typ.)
Display Colors :262K (6-bit) , CIE1931 72%
Response Time :25 (Typ.)(Tr+Tf)
Viewing Angle :65/65/45/55 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D)
Frequency :60Hz
Lamp Type :2 pcs CCFL
Signal Interface :LVDS (2 ch, 6-bit) , 30 pins
Input Voltage :3.3V (Typ.)
SAMSUNG LTN170X3-L01 Mechanical Features
Panel Size :17.0 inch
Dot Resolution :1440(RGB)×900 (WXGA+)
Pixel Configuration :RGB Vertical Stripe
Pixel Density :99 PPI
Aspect Ratio :16:10 (H:V)
Form Factor :Flat Rectangle Display
Dot Pitch :0.085×0.255 mm (H×V)
Pixel Pitch :0.255×0.255 mm (H×V)
Weight :0.92/0.95/1.02Kgs (Min./Typ./Max.)
Active Area :367.2×229.5 mm (H×V)
Bezel Area :370.4×232.7 mm (H×V)
Outline Dimension :382.2×246.8 mm (H×V)
Outline Depth :9.6/10 (Typ./Max.) mm
Holes & Brackets :Side mounting holes (8-M2) on left, right bezel
Landscape or Portrait :Landscape type
Touch Panel :Without
Company Strength:
1>ISO9001 certificated.
2> Competitive Price and Short Lead-time
3> Professional Team with Rich Experiences in LCD Screen International trade.
4> Small MOQ Support & Fast Response to Customers
5> Long Product Life Time
6> Each LCD will be tested pcs by pcs before shipment to guarantee the quality.
Here comes our other LCD panels stock for your easy reference:
Pls contact to us for more stock information: salespm@nselectronic.com.hk
Panel ModelBrandSizeResolution
AMCE002Samsung2.4"240×320
AMEJ006Samsung2.8"240×400
AMCB004Samsung2.4"240×320
AMS410GJ02-0Samsung4.1"480×800
AMS397GE10-0Samsung4.0"480×800
Packaging & Shipping for Our LCD panel
1. We will ship the LCD display panels within 1-3 workdays after receipt of payment.
2. We can ship to you by UPS/FEDEX/DHL and so some other direct international express line.
Other shipping terms can also be arranged according to specific requirements.
LTN170X3-L01 Picture
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
SAMSUNG
Model Number :
LTN170X3-L01
Certification :
ISO9001
Place of Origin :
Japan
MOQ :
1
Payment Terms :
T/T, Western Union,paypal
Contact Supplier