LP079X01-SMA1
Certification :
ISO9001
Place of Origin :
KOREA
MOQ :
1
Payment Terms :
Western Union, T/T, MoneyGram, T/T
Supply Ability :
500PCS/DAY
Delivery Time :
1-3 Working Days
Packaging Details :
Antistatic bag, Bubble Bag, Foam Box and Carton Box.
Panel Type :
a-Si TFT-LCD , LCM
Panel Size :
7.9 inch
Resolution :
768(RGB)×1024 , XGA
Display Mode :
TN, Normally White, TMR
Active Area :
119.808×159.744 mm
Outline :
129×171.07×4.81 mm
Description
LP079X01-SMA1 LG LCD Pane 7.9 inch with 119.808×159.744 mm Active Area
Our Company Strength in LCD Screen Sourcing:
  1. ISO9001 certificated, Factory Direct Supplied
  2. Competitive Price and Short Lead-time
  3. Professional Team with Rich Experiences in LCD screen international trade communication.
  4. Small MOQ Support & Fast Response to Customers
  5. Long Product Life Time
  6. 1 Year warranty for our LCD screen replacements.
LP079X01-SMA1 Detail
Panel Size :7.9 inch
Dot Resolution :768(RGB)×1024 (XGA)
Pixel Configuration :RGB Vertical Stripe
Pixel Density :162 PPI
Aspect Ratio :3:4 (H:V)
Form Factor :Flat Rectangle Display
Dot Pitch :0.052×0.156 mm (H×V)
Pixel Pitch :0.156×0.156 mm (H×V)
Weight :70.0g (Max.)
Surface :Glare (Haze 0%), Hard coating
Active Area :119.808×159.744 mm (H×V)
Bezel Area :124.32×164.1 mm (H×V)
Outline Dimension :129×171.07 mm (H×V)