LP097QX1-SPC1
Certification :
ISO9001
Place of Origin :
KOREA
MOQ :
1
Payment Terms :
T/T, Western Union, MoneyGram, T/T
Supply Ability :
500PCS/DAY
Delivery Time :
1-3 Working Days
Packaging Details :
Antistatic bag, Bubble Bag, Foam Box and Carton Box.
Panel Type :
a-Si TFT-LCD
Panel Size :
9.7 inch
Resolution :
2048×1536
Active Area :
196.608×147.456 mm
Outline :
208.88×167.12 mm
Contrast Ratio :
600:1 (Typ.)
Description
Normally Black LP097QX1-SPC1 TFT LCD Module 9.7 inch high resolution 2048×1536 Outline 208.88×167.12 mm
We Can Do for You:
1) One-to-one service with efficient & professional support;
2) Protection of your design and all your private information;
3) We could supply different hard disk for you.
4) Quality stability, can to provide certification of products;
5) Convenient payment methods: PayPal, T/T and Western Union;
6) Speedy shipment: we could arrange the shipment within 1-3 business days.
What’s our advantage compared with other suppliers?
(1). Before shipment, we will test every LCD Screen and ensure the quality.
(2). we provide high quality lcd panels for customers all over the world.
(3) .We have DBS, ISO9001 Certifications for our Panels.
(4) .Excellent service on before-sale, on-sale and after-sale.
LP097QX1-SPC1 Basic Information
Panel Model LP097QX1-SPC1
Panel Brand LG Display
Descrition a-Si TFT-LCD ,9.7 inch, 2048×1536
Panel Type a-Si TFT-LCD
Model Alias LP097QX1 (SP)(C1)
Operating Temperature 0 ~ 50 °C
Storage Temperature -20 ~ 60 °C
Remarks for iPad 3
LP097QX1-SPC1 Mechanical Features
Dot Resolution 2048(RGB)×1536 (QXGA)
Pixel Configuration RGB Vertical Stripe
Pixel Density 264 PPI
Aspect Ratio 4:3 (H:V)
Form Factor Flat Rectangle Display
Dot Pitch 0.032×0.096 mm (H×V)
Pixel Pitch 0.096×0.096 mm (H×V)
Weight 140g (Max.)
Surface Glare (Haze 0%), Hard coating (3H), Antireflection
Active Area 196.608×147.456 mm (H×V)
Bezel Area 201.01×151.86 mm (H×V)
Outline Dimension 208.88×167.12 mm (H×V)